Britské listy vede a řídí neuvěřitelně produktivní korespondent Neviditelného psa z Glasgowa Jan Čulík, jehož články můžete číst i na stránkách deníku Svobodné slovo (a asi 100 dalších českých novin a časopisů). Kdy Čulík spí není současné vědě známo. Klikněte sem pro návrat do seznamu materiálů roku 1996, sem na aktuální seznam, klikněte na psí ikonu nebo sem k návratu na hlavní stránku. |
Od tohoto tydne plati v Britanii novy zakon proti hlucnym sousedum. Podstatne posiluje pravomoci uradu, ktere nyni mohou daleko ucinneji zasahovat proti obcanum, kteri trapi sve blizni hlukem.
Atlanta neni jedinym mistem, ktere v poslednich mesicich utrpelo teroristicky utok, zamereny na civilisty. Stejne byly postizeny Manchester, Barcelona, Bastia a Islamabad, nemluve o 230 cestujicich, kteri zahynuli v letadle firmy TWA cestou z New Yorku do Parize.
Narodni stat zacina byt stale mene efektivni pri zajistovani bezpecnosti svych obcanu. Pritom tato schopnost byla jednim z hlavnich duvodu jeho vzniku, vedle schopnosti vest valku a vybudovat narodni hospodarstvi.
I tyto schopnosti narodniho statu jsou nyni stale vice ochromovany.
Dokonce i Spojene staty nyni priznavaji, ze nejsou schopny jen tak vyhlasit valku, jak to bylo mozne treba v devatenactem stoleti. Situace v ekonomice je dobre znama: Multinacionalni spolecnosti a globalni kapitalove trhy uz temer uplne zlikvidovaly vliv narodnich statu na narodni hospodarstvi.
Upada vliv nacionalniho statu, nadnarodni organizace, ktere by mely byt schopny ho nahradit, vsak nezaujimaji tuto novou roli. Evropska unie nema prilis velke schopnosti prosazovat se proti silnym narodnim zajmum. OSN trpi financni krizi. Prostredky Mezinarodniho menoveho fondu a Svetove banky jsou omezeny.
Narodni stat je v dnesni dobe na ustupu a s nim i sit mezinarodnich vztahu, ktere vytvorily svetovy diplomaticky a obchodni poradek. V dusledku toho vznika anarchie, kdy stare modely prestavaji fungovat.
Tyto procesy jsou vsudypritomne. Neprojevuji se jen terorismem. Jsou napriklad zrejme i v tom, jak dosavadni statni ci verejnopravni, narodni televizni stanice jsou na ustupu pred vitezici satelitni televizi. Nebo je neobycejne nalehave, aby se prestaly drancovat ryby v morich - Evropska unie je bezmocna, nedokaze prosadit v teto veci jednotnou politiku, kterou by rybolovne firmy respektovaly.
Dokonce i to, co byvalo hlavnim pravem narodniho statu, totiz vybirat dane, je nyni ohrozeno. Objem vybranych dani klesa, protoze firmy se ukryvaji sve zisky v zemich, kde je nemuseji zdanovat.
Profesor David Held argumentuje v dulezite, nedavno vydane knize Democracy and the Global Order (Demokracie a svetovy poradek), nakladatelstvi Polity Press, ze vznik narodnich demokratickych svobod byl dusledkem nejen usili statu ziskat v ocich obcanu legitimitu a loajalitu, ale i ustupek obycejnym lidem, kteri vyzadovali obcanska prava. Jinymi slovy, silny stat, politicka komunita a demokraticka vlad jsou tesne spojeny. Slabe staty jsou vetsinou neschopne udrzet demokracii - viz zkusenost Jizni Ameriky.
Held argumentuje, ze nacionalni stat je uz veci minulosti. Musime dnes vybudovat nadnarodni instituce a s nimi daleko kosmopolitnejsi demokracii. Pokud to neucinime, ztratime kontrolu nad svetem a s tim i nedokonalou demokracii, ktere se tesime dnes.
Will Hutton, Observer, 28.7.96
(Will Hutton, autor ekonomicke analyzy stavu dnesni Britanie, The State We Are In, ktera je uz radu mesicu v Britanii bestsellerem.)
Zahajovaci ceremonie olympijskych her v Atlante byla az chronicky trapna - dosahlo to hodnoty osm na Richterove skale: cernossky boxer, ktery byl uveznen, protoze odmitl zlikvidovat vietnamsky malorazni tym, stal ve svetle bodoveho reflektoru ve meste, ktere pred puldruhym stoletim muselo byt vypaleno, aby se zabranilo jeho obyvatelum kupovat a prodavat jeho predky. V Atlante by se mely rozdavat ctyri druhy medaili: zlato, stribro, bronz a dale medaile za ironii.
Sport, svou samou podstatou, je fasisticky. Vsechny ty kecy o tom, jak se mladi lide sdruzuji v duchu zdrave soutezivosti, jsou nesmysl. Sport je valka, vedena jinymi prostredky. Svedci o tom i uvodni titulky televize BBC pro prenosy z nynejsich Olympijskych her. Castecne je to opet pocta Riefenstahlove, je v tom i trochu erotickeho neoklasicismu , trochu z filmu Gone with the Wind (Odvato s vetrem), dale Jesse Owens a Martin Luther King, trochu z reklamy na auta a trochu z americkeho kriminalniho serialu LA Law. Ty titulky jsou velmi postmoderni a velmi elegantni. Je to kulturni eintopf vseobecne prijatych myslenek a vizualnich motivu. Mely by dostat tu nejvyznamnejsi olympijskou madaili za ironii.
THE HUNGARY REPORT, 27th July, 1996
Also available on the World Wide Web http://www.isys.hu/hrep