Uprchlická krize u Vánočního ostrova
Australská vláda čelila včera bouři protestů ohledně toho, jak se postavila k problému více než 430 většinou afghánských uprchlíků, kteří byli zachráněni z potápějícího se člunu norskou nákladní lodí. Na palubu norské lodi totiž vstoupily australské speciální zásahové jednotky a nařídili lodi, aby se obrátila zpět směrem do Indického oceán, napsal včera deník Guardian.
Zatímco se činitelé OSN v Ženevě snažili vyřešit krizi, australská vláda v Canbeře pohrozila, že urychleně nechá parlament schválit protiuprchlickou novelu zákona. Premiér John Howard konstatoval, že přiměje parament, aby zasedal po celý víkend, pokud se jen takovým způsobem podaří urychleně schválit zákon, na jehož základě by byla norská loď donucena opustit australské vody.
"Zůstává naším velmi silným rozhodnutím nedovolit, aby tato loď ani osoby na její palubě přistály v Austrálii," konstatoval premiér John Howard.
Po celý den se snažili uprchlíci na palubě nákladní lodi, která je zařízena jen pro 40 osob, skrývat před silným větrem a horkým sluncem v kontejnerech na palubě lodi. Přes noc ze středy na čtvrtek stála loď osm kilometrů od Vánočního ostrova, který je australským územím, i když se nachází více než 1500 km od australského kontinentu.
Uprchlíci odvolali hladovku, kterou zahájili v pondělí, i když někteří z nich stále potřebují lékařskou pomoc, podle informací od majitelů norské nákladní lodi. Australský premiér Howard konstatoval, že nemoc uprchlíci pouze předstírají a že jejich špatný stav přehání i norský kapitán lodi, poté co lékaři z australské armády uvedli, že žádný z uprchlíků není v kritickém zdravotním stavu.
Norská loď Tampa, která předtím zachránila více než 430 uprchlíků z potápějícího se indonéského přívozního člunu, se přiblížila k australskému území v době před blížícími se australskými volbami. V zemi, kde žijí především potomci evropských přistěhovalců, roste antipatie vůči přistěhovalcům z Asie.
Tvrdá linie australské vlády proti uprchlíkům na norské lodi však uprostřed týdne trochu zakolísala, neboť australská Labouristická strana se postavila proti pokusům vládněkoaliční Liberální strany schválit urychleně během nadcházejícího víkendu mimořádnou zákonnou novelu proti uprchlíkům. Natasha Scott Despotja, šéfka australské Demokratické strany, varovala: "Ta novela by se v podstatě stala zákazem vstupu pro všechny uprchlíky odkudkoliv. Muži, ženy a děti, prchající před útlakem, by byli posíláni zpět a bylo by to jednání šokující krutosti."
Obyvatelé Vánočního ostrova svědčili o tom, jak desítky speciálních bojových jednotek se samopaly vyjely na rychlostních člunech směrem k norské nákladní lodi Tampa. "Vypadalo to jako bojový útok," řekl jeden místní obyvatel. "Bylo to naprosto přehnané."
V Ženevě se pokoušelo Vysoké komisařství OSN pro uprchlíky zorganizovat jednání mezi norskými, indonéskými a australskými diplomaty. "Ty Afghánce není možno poslat zpět, dokud neurčíme, zda jsou to skutečně uprchlíci," konstatoval mluvčí komisařství OSN Kris Janowski a dodal:
"Loni dostalo status uprchlíka 92 procent Afghánců, kteří přicestovali do Austrálie, takže australští činitelé, kteří zkoumali jejich svědectví, je zřejmě uznali za věrohodná. V Indonésii ti lidé zůstat nemohou, tam už je příliš mnoho uprchlíků."
Za prvních pět měsíců roku 2001, uvedl Janowski, přijala Austrálie 4570 uprchlíků, čtvrtina z nich byla z Afghánistánu. Za stejné období požádalo 10 494 Afghánců o azyl v Belgii a téměř 28 000 v Británii.
Avšak Canberra tvrdí, že je v právu. "Je absurdní, že by si Austrálie nesměla chránit svou územní integritu a jsme absolutně rozhodnuti to učinit," konstatoval australský ministr zahraničních věcí Alexander Downer.
Norská vláda si na Austrálii ostře stěžovala u OSN, u Červeného kříže a u Mezinárodní námořní organizace.
V Norsku konstatovali majitelé nákladní lodi Tampa, že donucení lodi, aby opustila australské výsostné vody, by pravděpodobně bylo "pirátstvím". "Je naprosto nemyslitelné použít v takovéto situaci vojska," řekl mluvčí společnosti. "Už léta je námořní tradicí, že octne-li se na moři někdo v nebezpečí, zachráníte je a odvezete je do nejbližšího přístavu."