Upozornění: K předchozím číslům BL se dostanete, když kliknete v záhlaví na ikonu Archív. Celé dnešní vydání BL se vám natáhne, když kliknete na poslední řádce Obsahu (zde napravo) na Kompletní Britské listy
Adresa Britských listů je zde.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University)
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
Zajímavou stránku Lži politiků má Viktor Vereš.
Výběr textů z posledních dní: Dopis nově zvolenému prezidentu Havlovi (Andrew Stroehlein)
Rozumí Václav Havel dnešní politické situaci? (Petr Očko) (Zde byla chyba v URL, omlouvám se.)
Havlova Moc bezmocných a dnešní globalizující se společnost (Petr Očko) (Zde byla chyba v URL, omlouvám se.)
Je či není pořad České televize Aréna bulvární? (a předchozí části této diskuse)
O informátorech Stb a jiných státních organizací (Jiří Jírovec)
Českým politikům se bohužel podařilo u mladých lidí zdiskreditovat tržní společnost (Jan Čulík)
Severní Amerika jako zaslíbena země - mluví se tu jenom o sexu (Jiří Jírovec)
Sládek, Havel, deklarace a demokracie (Andrew Stroehlein)
Teď už je opravdu obtížné vyjadřovat se k české politice (Jan Čulík)
Co je nového v České republice
Vrchní velitel NATO v Evropě Wesley Clark jednal v ČR o NATO s prezidentem Havlem, náčelníkem generálního štábu armády Nekvasilem a ministrem obrany Lobkowiczem, a to o mírových akcích českých jednotek v rámci NATO a - podle Havlova mluvčího Špačka, jak uvedla ČTK - i o případné akci české armády v rámci NATO proti Iráku. Pokud je to pravda (neboť list Slovo uvádí, že se naopak o účasti české armády na útoku proti Iráku nejednalo) účast ve válce je vždycky vážná věc a v Británii v takových případech vzniká diskuse o účelnosti akce. Vyskytly se například - možná cynické názory - jestli Clinton nebude bombardovat Irák jen proto, aby odvedl pozornost Američanů od svých sexuálních skandálů, že takové akce bude stát irácké životy a je otázkou, zda by se na ní Británie měla podílet. V každém případě by měl být i v ČR velmi jasně vysvětlen účel a cíl případné trestné akce proti Iráku. Anebo budou spíše - v úzkostlivé snaze se do NATO dostat co nejdříve - čeští politikové západním návštěvníkům jako je Wesley Clark bojácně a uctivě přitakávat, ano, ano, pane, uděláme pro vás všechno? Bude o účelu akce tak jasno, jako třeba o stavbě jaderné elektrárny Temelín?
Havlova amnestie se týká jen asi dvou set osob - podle prezidentské kanceláře, podle vězeňské správy až 1500 osob. Propuštění prý ale nebudou páchat trestné činy jako v roce 1990, neboť jich "bude propuštěno málo".
V pátek došlo v Temelíně k poruše potrubí jakési technické vody, ale nepoškodilo to životní prostředí.
V úterý to byl rok, co z pražské nemocnice na Bulovce vypadl a zabil se ve věku dvaaosmdesáti let spisovatel Bohumil Hrabal (Viz nekrolog Britských listů na tomto místě.) Jeho přátelé v hostinci U zlatého tygra toho tiše vzpomínali. ČTK informovala, co za poslední rok o Hrabalovi vyšlo: "Největším nakladatelským počinem bylo bezesporu dokončení Hrabalových sebraných spisů, které edičně vedl Václav Kadlec (Je to dvacet svazků, Kadlec se charakterizuje se jako "nezaměstnaný", pozn. JČ.) Milanu Jankovič vydal v Torstu týden po spisovatelově smrti Kapitoly z poetiky Bohumila Hrabala. Svůj pohled na Hrabalovo dílo publikoval v knize Radko Pytlík. Postřehy o Hrabalově vztahu k výtvarníkovi Vladimíru Boudníkovi zaznamenal ve svých Zápiscích, které vydalo nakladatelství Revolver revue, hudebník Vladimír Merhaut. Knihu Deníky malíře srdcem věnoval svému zesnulému příteli malíř Josef Jíra.
|