![]() |
Děti Země: Už máme právo vědět?
Deti Zeme zahajuji dlouhodoby projekt zamereny na prakticke uplatnovani noveho zakona c. 123/98 Sb. o pravu obcanu na informace o zivotnim prostredi. Projekt podporila Nadace Partnerstvi v ramci programu "Pravo vedet" financovaneho z daru WWF Norsko .
Cilem noveho projektu "Mame pravo vedet" je proverit v praxi fungovani noveho zakona c. 123/98 Sb. o pristupu obcanu k informacim o zivotnim prostredi, zejmena v zapadoceskem regionu. Dale si projekt klade za ukol predat ziskane zkusenosti zajemcum z rad obcanskych sdruzeni, novinaru a sirsi verejnosti. Pocita take se zrizenim specialni WWW stranky na internetu informujici o prubehu projektu a jeho vysledcich.
Právo na informace: Jak to bylo dřív
Pristup k informacim o zivornim prostredi je obcanum garantovan Listinou zakladnich prav a svobod. Jeji clanek 35, odstave 2 zni: "Kazdy ma pravo na vcasne a uplne informace o stavu zivotniho prostredi a prirodnich zdroju." Prakticke uplatneni tohoto prava umoznoval castecne jiz zakon c. 114/92 Sb. o ochrane prirody a krajiny, ktery zarucoval pristup k informacim o rizenich, v nichz se rozhoduje napr. o zasazich do prirody, krajinneho razu atd.
"Bohuzel uplatneni tohoto zakona narazelo na subjektivni vyklady nekterych statnich uredniku. Ti mnohdy svevolne omezovali svobodny pristup obcanu k informacim o zahajovanych rizenich, ve kterych mohlo dojit k poskozeni prirody. Jako priklad mohu uvest ing. Jiriho Balihara, vedouci odboru stavebne spravniho Magistratu mesta Plzne, ktery nekolik let opakovanym a systematickym porusovanim zakona branil plzenskym ekologickym iniciativam (Hnuti Duha Plzen a Deti Zeme - Plzen) v ucasti v rizenich tykajicich se zajmu ochrany prirody," uvedl Ales Kutak z Hnuti DUHA Plzen.
Nový zákon o právu na informace
Od 1. cervence 1998 vstoupil v platnost zakon c. 123/98 Sb. o pravu na informace o zivotnim prostredi. Ten obcanum zajistuje bezplatny pristup k udajum o stavu vody a ovzdusi, latkach vypoustenych do prostredi, vlivech staveb na zivotni prostredi apod. Mimo jine je mozne na zaklade zakona zjistit, kterym zdrojum (spalovnam, kotelnam podniku, skol, uradu ci kasaren aj.) hrozi uzavreni, nebot prekracuji limity znecisteni ovzdusi, jez vstoupi v platnost 1.1.1999.
Deti Zeme se na zaklade predchozich spatnych zkusenosti obavaji, ze obcane pri uplatnovani noveho zakona v praxi mohou narazit na neznalost ci neochotu nekterych uredniku nebo uradu. To je hlavnim duvodem zahajeni noveho projektu
Evropská unie právo na informace garantuje
V Evropske unii je svobodny pristup k informacim o zivotnim prostredi upraven direktivou c. 90/313/EHS ze 7.6.1990. Ceska republika je navic od cervna 1998 signatarem tzv. Aarhusske konvence, presneji "Umluvy o pristupu k informacim, ucasti verejnosti na rozhodovani a pristupu k pravni ochrane v zalezitostech ZP".
Prijetim zakona c. 123/98 Sb. Ceska republika ucinila prvni krok k tomu, aby uvedla nas pravni rad do souladu s pozadavky EU. Problemem se vsak podobne jako u jinych norem muze stat jejich prakticke uplatnovani. Prave na toto bolave misto se soustreduje hlavni pozornost noveho projektu Deti Zeme.
Tomas Pruner, koordinator projektu "Mame pravo vedet"
Tomas Pruner
|
![]() |