středa 29. září

O B S A H

Co je nového v České republice:

 • Komentovaný přehled událostí Odkazy:
 • Soubor nejzajímavějších článků z poslední doby Tvorba bohatství:
 • Nová pravidla pro jednotlivce, společnosti a státy (L.C.Thurow, The Atlantic Monthly, přeložil Jiří Zlatuška) Podnikatelství:
 • Je to oficiální: ženy jsou daleko lepšími vedoucími pracovníky než muži Česká politika:
 • Stanislav Gross - Neztratit je v dnešní situaci v ČR zisk (Ivan Hoffman)
 • Výroky Gordona Browna (Ivan Hoffman) Kritika:
 • Banální reakce čtenářů BL na výroky mluvčího České pošty (Marek Houša) Komunismus a dnešek:
 • StB nebyla dětskou hrou na špióny (Dana Cihelková) Ekologie v ČR:
 • Český kras: Omezení těžby je nutné (Děti Země)  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.

 • Inzerujte v Britských listech!
 • Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.

 • Tady je minulé vydání Britských listů.

 • Adresa Britských listů je zde.
 • Upozornění autorům: Prosím, posílejte pokud možno své příspěvky do BL uložené ve formátu html. Díky. JČ

  Co je nového v České republice

 • Život v pravdě Václava Havla. V rozsáhlém, více než pětsetstránkovém životopise Václava Havla, nazvaném "Politická tragédie o šesti jednáních", který vyjde v říjnu v britském nakladatelství Bloomsbury a mj. i v českém nakladatelství Volvox Globator (ukázky viz zde, zdezde), píše britský politolog John Keane na str. 435 anglického vydání v kapitole o lustracích, že se už v prosinci 1991 (!) sešel Václav Havel s Janem Kavanem a několika jeho přáteli - Petrem Uhlem a Annou Šabatovou v jedné pražské restauraci k rozhovoru o honu na čarodějnice, který byl tehdy proti Kavanovi zahájen. Havel konstatoval, že nemá nejmenších pochyb, že obvinění, vznesená proti Kavanovi jsou falešná. Avšak dodal, že celá záležitost byla natolik zpolitizována, že jako prezident se k ní nemůže veřejně vyjádřit. Dostal by se do konfliktu s vládou, vzhledem k tomu, že záležitost je sub judice. Havel si také vyžádal od Kavana výslovný slib, že Kavan neřekne žádným novinářům, že ho československý prezident považuje za nevinného. John Keane píše: "Než vstoupil do oficiální politiky, Havel vždycky trval na tom že pravda je pravda. Lustrace Havla ale naučily, že v oficiální politice čistá svoboda projevu neexistuje. Začal si dávat pozor na pusu." - Následovalo sedm let štvanice proti Janu Kavanovi.

 • Léčka se podařila. Gross demonstrativně pohrozil, že kvůli mobilnímu telefonu odstoupí, tak ho všichni ujistili, ať to nedělá, že je špička. Místopředsedu sněmovny a předsedu poslanců ČSSD Stanislava Grosse poslanecký klub strany potvrdil v jeho funkcích.

 • Kontroverzní privatizace Rakony. Potomci bratří Ottových, zakladatelů rakovnické chemické továrny Rakona, se nebudou do konečného rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva vyjadřovat k možnosti odškodného, které by jim mohl vyplatit český stát za to, že prodal Rakonu americké firmě Procter and Gamble. Vyplývá to z prohlášení, které dnes ČTK poskytl Aleš Pejchal, právní zástupce potomků Ottových. - Natočil jsem o tom kdysi začátkem devadesátých let dosti rozsáhlou reportáž pro Svobodnou Evropu, ale ta ji neodvysílala - byla velmi opatrná. Že prý, až dojde ke konečnému soudnímu rozhodnutí. No to bychom si počkali. Původní pořad byl někdy z roku 1992. Ještě ho někde mám. (JČ)

 • Otevřenost prezidentské politiky. Václav Klaus žádá prezidenta Václava Havla, aby se s ním co sešel a probral s ním návrhy ústavních změn, které připravuje komise sociálních a  občanských demokratů. Prezident se o tom s Klausem v zákulisí dohadovat bude, i když předtím odmítl o věcech mluvit v televizi.

 • Soukromé mobilní telefony směli sociálně demokratiční poslancí mít, ať neodstupují, říká ČSSD.  Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková, také používala mobilní telefon soukromé reklamní agentury M.P.L. a chtěla stejně Stanislav Gross požádat klub o vyjádření, zda má ve své funkci setrvat. Vedení klubu ji dnes ale jednomyslně požádalo, aby tak nečinila.

 • Miloš Zeman si myslí, že Romové jsou ekonomičtí uprchlíci. Předseda vlády Miloš Zeman je přesvědčen, že odchod Romů z České republiky má "spíš ekonomický než politický charakter". - A jakou formu mají prosím ony "ekonomické výhody", kterých se Romům v Británii dostane? Muži jsou na dobu neurčitou uvrženi do vězení, ženy a děti se v Doveru vystavují útokům britských extrémistických organizací. Jedině dostanou-li se žadatelé o asyl mimo jihoanglické přístavy, mohou si oddychnout - jsou v situaci, kdy je nikdo - většinou - neobviňuje z toho, že mají tmavou pleť. - Mimochodem, ani případné zavedení víz pro občany České republiky nemůže zastavit exodus Romů. Žadatel o asyl totiž musí být to Británie vpuštěn, ať má či nemá vízum. Takže je to všechno britské pokrytectví.

 • V Praze stávkovali letečtí dispečeři. Letadla na ruzyňském letišti byla včera večer už odbavována až na malé výjimky podle letového řádu. Ještě odpoledne byly přílety a odlety zpožděny až o 70 minut. Zpoždění způsobilo třináct leteckých dispečerů, kteří nepřišli do práce kvůli překročení hranice přesčasových hodin. Ministr dopravy Antonín Peltrám rozhodl o provedení okamžité analýzy v podniku Řízení letového provozu, která má být hotova do 14 dnů. Je podivné, že o provozu podniku rozhoduje ministerstvo!! - Práce leteckých dispečerů je velmi důležitá. Předvčírem večer vysílal britský komerční televizní okruh Channel Four hrůzný dokumentární film o práci letištních dispečerů v New Yorku, na nejrušnějším letišti světa. Před několika lety tam mj. havarovalo (osmdesát cestujících při tom zahynulo) jedno letadlo, kterému v důsledku zdržení následkem povětrnostních podmínek došel benzín. Letečtí dispečeři si toho v rozhovoru s pilotem nepovšimli.

 • Důvěra, tedy spíše její absence, v Praze. Reagovala jedna dívka, která právě strávila dva roky v Británii a naučila se dobře anglicky, na inzerát pražské cestovní agentury, hledající pracovnici schopnou psát i mluvit anglickým jazykem. Odeslala svůj životopis e-mailem, a to rovnou v angličtině. Protože e-mailovala z místa, kde nejsou servery příliš spolehlivé, šla se druhý den zeptat, jestli v cestovní kanceláři žádost dostali. Obrátili se na ni nevrle: "Vyřizujeme žádosti jen poštou." - "A je přijatelné, že jsem vám poslala žádost anglicky," zeptala se žadatelka skromně. "Ne," zněla tvrdá odpověď. "Protože vám to mohl někdo napsat." - Přiznám se, že taková argumentace mi vyráží řeč, následuje pak už jen nekonečné mlčení. Není co dodat. Existuje-li v ČR takováto míra podnikatelské důvěry a apriorní nevrlosti, proč rovnou veškeré podnikání nezabalit, jít domů, žít z podpory v nezaměstnanosti a dívat se na Novu.

 • Mírné podchlazení vážně zraněných pacientů způsobuje jejich přežití. V úterý večer vysílala televize BBC pozoruhodný dokumentární film zabývající se výsledky nejnovějšího lékařského výzkumu: vojáci, zranění v poli, přežijí, pokud je jejich tělo před příjezdem sanitních pracovníků mírně podchlazeno. Totéž platí o pacientech, kteří utrpěli infarkt nebo mrtvici. Tělesné podchlazení o dva stupně způsobuje, že mozek nevydá svým buňkám "chemické signály", aby se samy zlikvidovaly, takže nedochází k poškození mozku.Film líčil historii třicetileté ženy, která v roce 1990 v Pittsburghu utrpěla na ulici mrtvici a nastala u ní klinická smrt. Po převozu do nemocnice rozhodli lékaři, že na ní zkusí léčebnou metodu podchlazení, když se jim nepodařilo uvést její srdce jinak v chod. Po hodině chlazení se jí srdce samo znovu rozešlo. Dodnes žije normálním životem a má malou dceru. Milióny lidí na celém světě v klinických zkouškách přivážejí po infarktu v současnosti sanitky ve stavu mírného podchlazení.

 • K výzvě k veřejnému průzkumu Václava Žáka o tom, jak se uplatnili v ČR bývalí významní komunisté, píše Václav Žák:

  Děkuji všem, co mi napsali k problematice nomenklatury. Bohužel, nemohu na dopisy individuálně odpovídat. Ale abych zabránil evidentním nedorozuměním, opakuji svoji žádost ještě jednou - přesněji.

  Potřeboval bych následující údaje (údaje jsou smyšlené!):

  Jméno

  Příjmení

  Pozice

  Nomenklaturní zařazení

  Současné postavení

  Jan

  Laň

  OV KSČ Beroun

  tajemník pro ideologii

  důchodce

  Josef

  Dravý

  OV KSČ Beroun

  tajemník pro průmysl

  předseda představenstva banky TUNEL &CO

  Jasné? Já slibuji, že pak otisknu výsledky BEZ TĚCH JMEN A PŘÍJMENÍ, která ovšem potřebuji pro ověření, že poskytnuté údaje jsou pravdivé. Nejde o zbabělost, pane Paříku, ale o elementární slušnost. Nejde přece o skandalizaci lidí, ale o statistický sběr údajů.

  Pokud se tabulku podaří vyplnit daty z alespoň 20 okresů a ze 3 krajů, bude zřejmé, jak vypadala adaptace STRANICKÉ nomenklatury na svobodnou společnost. Předpokládám, že hlasatelé “sametového podvodu" budou značně překvapeni.


 • Anglické shrnutí nejnovějšího vývoje aféry týkající se televize Nova od Jana Čulíka najdete od pondělí dopoledne v aktuálním čísle CER na  tomto místě.

 • O čem se mluví v ČR. Přehled toho, čím v těchto dnech žije Česká republika, (komunisté, major Zeman, banky a "sex na vysoké škole") shrnul anglicky v časopise Central Europe Review na  tomto místě Jan Čulík. (Je tam na jednom místě chybně uvedena "Česká spořitelna" namísto "České národní banky", avšak nedá se to opravit, neboť jakmile jednou CER vyjde, jeho editoři nemají prostřednictvím sponsora, Internet Servisu, už přístup chyby ve vydání opravit. Tak se omlouváme.)

 • Souhrnná zpráva o vývoji České republiky. V aktuálním čísle časopisu Central Europe Review najdete v angličtině rozsáhlou zprávu o vývoji České republiky od roku 1992 do současnosti The Czech Republic 1992 - 1999 - From unintentional birth to prolonged political crisis (200kb). Napsal ji Andrew Stroehlein, pomáhali mu s tím Jan Čulík, Steven Saxonberg a Kazi Šťastnová.

 • Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.

 • Na adrese http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_fr.html je ve zkusebnim provozu Mertlikem slibovany registr ekonomickych subjektu. Zde si muzete potencialniho obchodniho partnera proklepnout podstatne lepe, nez dosud na http://www.justice.cz. Mimo jine novy registr zahrnuje i podnikajici fyzicke osoby (=zivnostniky).

 • Případné sponsorování Britských listů. Ozvalo se několik čtenářů, že by chtěli finančně přispět na vydávání Britských listů. Máte-li zájem, můžete přispět na můj účet u České spořitelny, 2201638-018/0800, specifický symbol 5251663, variab. symbol 14. Prosím, dejte mi vědět e-mailem, že na to konto nějaké peníze posíláte. Nesejde-li se totiž realistická částka, s níž by se dalo něco podnikat, peníze všem dárcům vrátím. - Petr Paleta připomíná, že by čtenáři rádi věděli, na co ty peníze chci. Podrobně to v některém z příštích vydání BL vysvětlím.

 • Anglické shrnutí nejnovějšího vývoje ohledně televize Nova je v časopise Central Europe Review na  tomto místě.

 • Český superšpión a smrt princezny Diany. Případ podvodných dokumentů týkajících se údajné vraždy princezny Diany a svědectví českého zpravodajce za komunismu, Karla Koechera, že neměl s  případem nic společného, je k dispozici také v angličtině v časopise Central Europe Review. - V aktuálním vydání časopisu Central Europe Review shrnuje nejnovější vývoj ohledně TV Nova anglicky Jan Čulík na tomto místě. Na jiném místě je v aktuálním vydání CER anglické shrnutí dosavadní historie televize Nova od Jana Čulíka.

 • Impuls 99 kritizuje JČ v angličtině v  časopise Central Europe Review v článku nazvaném No Pulse 99.

 • Nepřípustná reklama v českém vysílání BBC. Napsala Juliana:

  Vazeny pane Culiku,

  domnivala jsem se, ze upozorneni o nepripustne reklame na BBC je v BL zbytecne dlouho, ale dnes (16. 8.) me tato stanice presvedcila o jeho stale aktualnosti. V glose o nezamestnanosti (redaktor rekl inflaci) byl Petr Holub uveden priblizne takto: "Zeptali jsme se na nazor P. H., sefredaktora Respektu, kteremu o teto problematice vychazi dnes v tomto casopise clanek."

  Respekt si nekoupim. Za prve je mi tento zpusob reklamy protivny, za druhe nerekl Petr Holub nic, co uz bych neslysela alespon padesatkrat.

  Neni mi zcela jasne, proc se o nezamestnanosti bavi novinar z BBC s novinarem z Respektu - proc se BBC radeji nezepta nejakeho sociologa nebo lidi z uradu prace.

 • Skrytá reklama v českém vysílání BBC. Přišel tento dopis:

  Vazeny pane Culiku,

  kdysi jste psal o nepripustné reklame. Ceske vysilani BBC nyni jiz nekolikrat uvedlo neco ve stylu: Ivan Kytka bude o teto problematice mluvit za dva tydny. Ale jiz tento tyden si muzete o problemu precist v jeho clanku, ktery vyjde v tydeniku Respekt. Je to skryta reklama nebo ne? Treba jim Respekt neco plati za to, ze ho inzeruji, anebo publikuje jejich vysilaci cas, nevim. Bylo by dobre, kdyby se alespon BBC drzela pravidel.

  V Producers' Guidelines BBC se mj praví:

  Výrobek nebo služba se nikdy nesmí vyskytovat v obraze ani ve zvuku oplátkou za peníze, služby či cokoliv jiného.

  Třeba české vysílání BBC vysvětlí, jaký postoj zaujímá vůči těmto předpisům.


 • Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.

 • Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.

 • Czech media, Czech politics and Czech culture: A selection of English language articles, published in Britské listy.

 • (Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).

 • Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.

 • Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.


  Výběr textů z posledních dní:


 • |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|