![]() |
Co je nového v České republiceO víkendu zveřejnily Občanské právní hlídky dvě hrůzná svědectví dvou mladých Pražanů, která publikujeme na prvním místě těchto Britských listů: Když jsem vstoupil do dveří na oddělení, na chodbě za třemi vstupními schody jsem viděl po pravé straně jak klečí (jeden blíž ke dveřím) nebo schouleni do klubka leží (druhý blíž k lomu chodby) dva lidé, do kterých policisté bili obušky, nejméně dva na jednoho, další stáli a koukali. Policistů tam bylo opravdu hodně. Lidé na zemi sténali a křičeli, křičeli i policisté, byl tam velký hluk. Když jsem zatočil za roh vlevo, byla mříž na schody otevřená do uličky a před ní zády ke mně klečel nějaký mladík. Měl hnědé delší vlasy, vypadal alternativně, troufám si tvrdit, že to byl cizinec, protože k nikomu z Čechů se takhle hrubě nechovali. Jeden policista ho držel vzadu za hlavu, druhý zprava za rukáv či rameno. Policisté mladíkovi dvakrát udeřili hlavou o mříž. S úst zadrženého začala téct proudem krev se slinami (pramínky) a zjevně mu i podle zvuku vyrazili zuby. (...) Byli jsme všichni nuceni klečet. Slyšel jsem, ale neviděl, jak bijí a nadávají ostatním zadrženým, zpočátku Čechům i oběma cizincům, později již pouze cizincům. Čechům dovolili stát, ale Polák, u kterého našli masku a dva šátky, musel dál klečet a byl opakovaně bit a urážen, např. „Ty zmrde jeden polskej! Ty parchante!"(...) Na chodbě jsem slyšel jak za mnou bijí Poláka kvůli kukle, kterou u něj našli. Chvíli poté jsem slyšel pravděpodobně nejkrutějšího policistu, jak říká „Ty jsi spadl ze schodů, že jo ?“. Polák odpovídal polsky, že nechápe, co tím myslí. Policista otázku zopakoval a Polák zastrašeně odpověděl, že ano. Podrobnosti v prvním textu dnešních Britských listů.
I mezi dalšími pozoruhodnými příspěvky v Neviditelném psu, je poněkud znepokojující toto zvolání k boji, které tam i v jinak opravdu výjimečném článku publikovala Jita Splítková: Co vzkázat policii? MYSLETE HLAVOU, ROZLIŠUJTE MEZI LIDMI A MYDLETE JENOM AGRESIVNÍ HAJZLY A NE SLUŠNÉ LIDI !!! (Ondřej Neff však konstatuje, že to není výzva k násilí proti demonstrantům, ale naopak výzva, aby policie nebila nedemonstranty.) Uměřený, neemocionální či rozmyslný ten text však tedy není. Aby nebylo mýlky. Britské listy v žádném případě neschvalují násilí, páchané v Praze demonstranty, stejně tak jako neschvalují používání policejních provokatérů a bití či mučení demonstrantů i náhodných chodců na policejních stanicích. Uznávají, že v dnešním světě, který je možná tvrdší, než se mnohým obyvatelům Prahy může z jejich teplého zákoutí zdát, využilo tvrdé jádro demonstrantů zcela cynicky a dosti profesionálně relativně nízké míry násilí k tomu, aby ve světových sdělovacích prostředcích mediálně zastínili pražské zasedání MMF a Světové banky. To se jim také podařilo. Zastávám názor, že pokud si přeje nějaký politický aktivista prosazovat své politické cíle až násilnými prostředky a pokud porušuje zákony nějaké země, měl by být za páchání trestných činů pohnán k soudu a tomu musí od počátku čelit. Měl by si být vědom, že tohle se může stát a ve věci své kauzy to riskovat. Soud pak musí rozhodnout, do jaké míry lze či nelze porušování zákonů považovat v každém jednotlivém případě za trestný čin či za čin ve veřejném zájmu. Bohužel, a to je jistě kontroverzní, trestné činy páchané z politických důvodů se ve světě dnes občas promíjejí. Příklad: bývalý britský špionážní agent David Shayler porušil britské zákony tím, že prozradil celou řadu utajovaných skutečností na britskou rozvědku - argumentuje, a teď to řeší soud, že to bylo ve veřejném zájmu, protože rozvědka porušovala zákon. Soud by v případě pražských demonstrantů musel rozhodovat, zda ublížení na životě několika desítkám českých policistů a rozbití asi deseti výkladních skříní bylo ospravedlnitelné při protestech proti Mezinárodním měnovému fondu a Světové bance, argumentují-li aktivisté, že tyto společnosti údajně páchají na světě daleko větší zlo. Pokud by měli tito aktivisté silného mezinárodního zastánce, obávám se, že by asi byli propuštěni.Ať se nám to líbí či nelíbí, na světě to v současnosti bývá tak, že i těžké zločiny bývají z politických důvodů promíjeny. I vrazi, příslušníci Irské republikánské armády, odsouzení do vězení, byli nyní většinou z vězení v důsledku severoirského politického narovnání propuštěni. Je pravděpodobné, že vrahu Slobodanu Miloševičovi, ve snaze ulehčit jeho rezignaci, bude navrženo kompromisní řešení, v jehož rámci přestane být považován za válečného zločince... Atd. Je to správné? (JČ)
to, co se objevuje nyni v Britskych Listech, ohledne INPEGU a ceske policie, me presvedcuje o tom, ze jste odporne hovado, nepratelske zemi, kde jste bohuzel narodil. Jestli nekdy nekde uvidim vas zabi ksicht, vezmu vas v ramci demonstrace proti blbosti dlazebni kostkou po hlave, vy dusevne pokrouceny zmrde. Igor Sutovsky, MD, Tokyo
Tento posun však nemusí znamenat pro skutečné obhájce lidských práv špatnou zprávu: P. Uhl se sice drží vládní verze dokonale profesionálního zásahu, při němž je občas vyražený zub zadrženému kosmetickou vadou na tváři policejní bravury, ale je třeba si uvědomit, že v atmosféře, kdy 90 % místních politiků začalo veřejně vyznávat kult pendreku, je i takto mírná podpora iniciativě OPH tancem mezi vejci. Aktivisté vědí, že nový "Uhl bez principů" svou podporu okamžitě stáhne, pokud by se dopustili chyby, a tím se paradoxně vytváří tlak na profesionalitu jejich práce. A co je neméně důležité, získali spojence, jenž bude mnohem přijatelnější i pro většinovou, tj. netolerantní a xenofobní populaci. (TP)
http://dailynews.yahoo.com/h/p/ap/20000926/wl/czech_world_economy_pro_ewg.html http://search.news.yahoo.com/search/news_photos?p=prague&c=news%5fphotos&n=10&b=41&h=s
![]()
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku - stručně vysvětlující, co v knize je - je zde, podrobný obsah knihy je zde, obálka je tady. (První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium Publishing, 1999, je rozebraný.)
Výběr textů z posledních dní: |
![]() |