Britské listy


pondělí 3. září

O B S A H

Co je nového v České republice:

 • Komentovaný přehled zpráv Odkazy:
 • Výběr nejzajímavějších článků z poslední doby Česká televize:
 • Proč by byl Petr Sládeček vynikajícím ředitelem ČT, ale proč pro něho bude lepší, když konkurs nevyhraje (Jan Čulík)
 • Úkol zachránit ČT je nesplnitelný a Sládeček by se jím neměl diskreditovat (Tomáš Pecina)
 • ČT by "nebyla proti Čulíkovi jako moderátorovi" (Fabiano Golgo) Vladimíru Železnému:
 • Omezení rychlosti na silnicích zachraňuje lidské životy Drastické svědectví:
 • Jak jsem byl u potratu. Umělé přerušení těhotenství - ta nejpřirozenější věc na světě? (Fabiano Golgo) Britský rasismus a svědectví londýnského překladatele:
 • Všichni Romové, které v Londýně znám, se tu ocitli na základě velkého stresu (Dominik Lukeš) Polemika:
 • Pecina v překvapivém objetí s Rumlem (Petr Štěpánek, RRTV) Reakce:
 • Tomáši Pecinovi: Není pravda, že v ČR "nic nefunguje" (Tomáš Bím) Polemika:
 • Kterak se Josef Fronek staví v balkánském konfliktu ostře na stranu Slovanů (Josef Fronek) Protest:
 • Pan Haičman (v zájmu tolerance?) „nemluví pravdu“ (Vlastimil Petříček)  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • Britské listy oslovují ty, kteří v České republice rozhodují. Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.

 • Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Vydává je stejnojmenné občanské sdružení se sídlem Slezská 56, 120 00 Praha 2 (IČO: 26519887). Britské listy is published in Prague, the Czech Republic, by the Britské Listy Association. ISSN 1213-1792.

 • Stanovy občanského sdružení jsou zde.

 • Šéfredaktorem je Jan Čulík (325 Kilmarnock Road, Glasgow G43 2DS, U.K.), značka JČ, stálý pražský redakční tým tvoří Tomáš Pecina (TP) a Štěpán Kotrba (koš, šok, ŠK). E-mailová adresa redakce je zde.

 • Britské listy vycházejí na serveru Internet Servisu.

 • Tady je minulé vydání Britských listů.

 • Use it or lose it. Chcete-li si deník udržet, inzerujte na  jeho stránkách. Zde je náš ceník i další informace.

  Co je nového v České republice

 • "Není pravda, že nepoužívám počítač," konstatoval mj. v pondělí v  onlinovém rozhovoru Britských listů ministr školství Eduard Zeman. V rozhovoru mu byly položeny závažné otázky týkající se jeho rezortu i budoucnosti české vzdělanosti - ministr na ně odpovídá průběžně a očekáváme, že bude rozhovor dokončen do dneška do večera.

 • Zbytek tohoto týdne a celý příští týden bude věnovám chatům s kanidáty na generálního ředitele ČT. Zítra se jako první představí Vít Novotný, pověřený ředitel techniky a výroby. (TP)

 • Petr Sládeček předpokládá, že v případě zvolení generálním ředitelem České televize osloví Jana Čulíka s nabídkou moderovat na ČT debatní pořad. Předběžně by se mělo jednat o nový formát, besedu zaměřenou na jediné téma, v němž by byl odpovědný činitel konfrontován s rozsáhlejším předtočeným materiálem. Pořad by měl týdenní periodicitu a J. Čulík, jenž je vázán pedagogickými povinnostmi v Glasgow, je ochoten usednout do moderátorského křesla na omezenou dobu nejvýš cca. 9 měsíců. "Tím bych nastavil laťku ostatním a vrátil bych se do Skotska," řekl J. Čulík. --- Nabídka není překvapivá, vzájemné sympatie mezi šéfredaktorem BL a P. Sládečkem jsou patrné již delší dobu. V online rozhovoru označil Čulík právě Sládečka za nejvhodnějšího z kandidátů. Sládečkovo rozhodnutí však může zamíchat výběrovým řízením, protože ve vztahu ke vzbouřenecké redakci zpravodajství a publicistiky a její svaté válce za svobodu slova je J. Čulík, který se postavil proti rebelům a vyslovil plnou podporu legálnímu vedení, ztělesněním "říše zla"; volba Sládečka ředitelem by za těchto okolností byla stejně konfrontační jako loňský precedens s výběrem Jiřího Hodače. Otázkou však je, bude-li mít Rada na výběr: potvrdí-li ve funkci Jiřího Balvína, téměř s jistotou pošle ČT do privatizace, jestliže zvolí Vlastimila Ježka, snese se na hlavy radních bouřka z poslaneckých lavic a zřejmě se bude opakovat, s mírnými permutacemi, veřejnoprávní "pes jitrničku sežral": volba nového ředitele-nespokojená sněmovna-odvolání Rady-odvolání ředitele-volba nového ředitele atd. ad nauseam. (TP)

  Poznámka JČ: Tomáš Pecina byl zřejmě šokován, když na to přišla řeč. :) Dovolte, abych jeho informaci poopravil: nejde o pevnou nabídku ani z jedné strany: Petr Sládeček konstatoval, že osloví i jiné lidi, z mé strany existuje množství logistických problémů, které by bylo nutno vyřešit, pokud bych mohl o takovéto nabídce vážně uvažovat. Mj. se zdá po úvaze nerealistické, že by se Sládečkovi podařilo sestavit tři až čtyři dobré investigativní reportérské týmy, které by připravovaly půlhodinovou reportáž pro první část pořadu, a vůbec kvalitní novinářské zázemí v ČT - a bez absolutně profesionálního zázemí by se tento projekt nedal realizovat. Osobně si myslím, že záležitost veřejnoprávní České televize je už ztracená kauza, ČT se z nynějších poměrů nevyhrabe, Rada České televize není schopna vybrat dobrého ředitele, který by to snad uměl způsobit, a Česká televize půjde do privatizace, takže rozhovor, o němž se výše zmiňuje Tomáš Pecina, byl zcela akademický.

  Publikujeme v těchto BL k této záležitosti v první části vydání podrobnější diskusi. Upozorňujeme zejména na analýzu Tomáše Peciny "Úkol zachránit ČT je nesplnitelný".

 • Nová definice chucpe. Jan Kavan ještě naposledy prověřil, že rasová přepážka na ruzyňském letišti funguje, jak má (Romové sami uznali, že jako méně hodnotní občané cestovat do Velké Británie nesmějí, a už se o to ani nepokoušejí) a odjel o svém úspěchu poreferovat na Konferenci OSN proti rasismu. (TP)

 • Bláboly Vladimíra Železného vám mohou způsobit smrt. Skutečně mi zatrnulo, když jsem nevěřícně sledoval v sobotu 1. 9. exhibici Vladimíra Železného v pořadu Volejte řediteli. V jeho závěru zaútočil na praxi zavádění zpomalovacích pásů do českých ulic, kritizoval to jako "typický projev přehnaného úsilí regulovat společnost" a výřečně se zasazoval za právo automobilistů jezdit rychle.

  Nenapadlo mi, že neserióznost, demagogičnost a neskrupulóznost Vladimíra Železného půjde tak daleko, že svými manipulativními výstupy bude ohrožovat i bezpečnost lidí. Železný jistě velmi dobře ví, že čím rychleji jede automobil, tím pravděpodobnější je zabití chodce, do něhož automobil při nehodě narazí. Proto jsou retardéry v městských ulicích v zájmu jejich obyvatel nesmírně důležité. Každý pokles rychlosti automobilů vede k radikálnímu snížení počtu mrtvých na ulicích a silnicích. Podle britských zjištění klesá při každém snížení průměrné rychlosti silniční dopravy o 1 procento počet úmrtí na silnicích o 7 procent. Dnes k tomu v BL zveřejňujeme závažný článek Davida Begga, britského ředitele střediska dopravní politiky na Robert Gordon University v Aberdeenu. Citujme z něho zatím jen tyto tři výmluvné statistiky:

 • Jede-li automobil rychostí 30 km/h, přijde při tom o život při střetu s automobilem jeden chodec z deseti
 • Jede-li automobil rychostí 50 km/h, přijde při tom o život při střetu s automobilem pět chodců z deseti
 • Jede-li automobil rychostí 65 km/h, přijde při tom o život při střetu s automobilem devět chodců z deseti.

  (Zdroj: britská vládní komise pro integrovanou dopravu. Viz též pro srovnání tato informace MV ČR.)

  O Železném je dávno známo, že je to lhář: demagogicky manipuluje své diváky zamlčováním základních informací. Je odporné, že se při svém lhaní bezostyšně nezastaví ani tehdy, jde-li o životy jeho spoluobčanů. Dovolte mi, abych této kreatuře vyslovil své nejhlubší pohrdání. (JČ)

 • "Krušný život emigrantů" na Nově pokračoval i v sobotu. Manipulativní reportáž se tentokrát zaměřila na britský rasismus a xenofobii, jež činí romským emigrantům ze života peklo. Otřesné (pozor: dabovené!) výpovědi byly vyváženy informací, že britské úřady jsou při postihování rasově motivovaných zločinů důslednější než české. (TP)

 • Do soukromého sektoru odchází "legenda" boje s počítačovou kriminalitou, major Jiří Dastych. Novým Dastychovým zaměstnavatelem má být PVT, a. s. "I přes tento krok zůstávám odborníkem na problematiku počítačové bezpečnosti (a pochopitelně i její kriminální aspekty) a další oblasti, ve kterých jsme se setkávali," napsal skromný policista v dopise, jímž svou resignaci oznámil bývalým partnerům. Oficiální stanovisko hackerské komunity se získat nepodařilo; dá se ale očekávat, že ti Dastychův odchod přijmou se zármutkem. Chybět jim bude zvlášť přednášková činnost policejního specialisty. (TP)

  Miloslav Ransdorf odpověděl ve čtvrtečním online rozhovoru

 • Vím, že sovětský velvyslanec a následně Gorbačov požadovali po premiéru Adamcovi, aby zařídil volbu Václava Havla presidentem, řekl mimo jiné v chatu Britských listů místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf. (TP) - Kromě této, poslední odpovědi, se mi zdá rozhovor s Ransdorfem velkým zklamáním - ukázkou toho, jak v české společnosti nefunguje diskurs. Z dost podstatné části se skládá z  emocionálních až hysterických antikomunistických útoků tazatelů, na které - ale i na závažné otázky - Ransdorf odpovídá - zejména v druhé polovině rozhovoru - buď vyhýbavými bonmoty anebo frázemi. Dovedu si však představit, že takto neuspokojující bude v ČR onlinový rozhovor s každým politikem, neboť čtenáři využijí možnosti politikovi nadávat a politik se nedokáže pozvednout nad svůj jedenáct let v médiích pěstovaný zlozvyk, totiž mlžit. JČ


 • Přehled připravovaných, probíhajících i uskutečněných chatů je zde. Otázky lze posílat do všech chatů, které ještě neskončily. Ty jsou označeny světle modrým (nebo červeným, pokud rozhovor právě probíhá) symbolem hodin. (TP)

 • Nešiřte letáky, mohli byste jít do vězení. Vilém Barák oznamuje, že Státní zastupitelství pro Prahu 8 zrušilo rozhodnutí policejního orgánu o odložení jeho případu a policie ho tak dál vyšetřuje pro trestný čin podněcování podle § 164 trestního zákona. Trestného činu se měl dopustit tím, že rozšiřoval letáky upozorňující na rizika sčítání lidu, za což mu nyní hrozí až dva roky vězení. Jeho případem se intenzivně zabývají mezinárodní organizace zaměřené na ochranu lidských práv. (TP)

 • Co je jinde považováno za samozřejmost, je v ČR "neslušnost". Otevřenost a přístup k informacím jsou základní podmínkou fungující demokracie. Americký Bílý dům zcela běžně publikuje, jaké přesně mají jeho zaměstnanci platy, viz zde; Rada České televize ve středu usoudila, že zveřejnění platů vysokých činitelů ČT by bylo útokem na jejich soukromí! :))) Jakýsi Horálek z téže Rady se vyjádřil, že žádost Britských listů o informace o rozpočtech pořadů ČT a platech jejích vedoucích pracovníků je "neslušná"! Jaksi mu vůbec nedošlo, že Česká televize má podle zákona povinnost tyto informace poskytovat. O středečním groteskním zasedání Rady České televize, z něhož vyplývá, že ČT je zřejmě skutečně už na šikmé ploše směrem k zániku, protože se Rada nedokáže chovat kompetentně, jsme psali zde. (JČ)

  Galerie Britských listů

 • Do fotogalerií jsme doplnili mnoho nových fotografií, mj. snímky, které Štěpán Kotrba pořídil ve spolupráci s Českým rozhlasem a které dokumentují jeho akci Africká odysea, narozeniny nosorožce v králodvorské ZOO, letecké záběry z východních Čech a fotografie parních lokomotiv, které nasnímal Tomáš Pecina v Lužné u Rakovníka. (TP)


 • Již několik týdnů je v provozu nové diskusní fórum BL. To je k dispozici zatím pouze pro prohlížeč Internet Explorer a pro Mozillu, na netscapové verzi se intenzivně pracuje. (TP)

 • Konto, kam je možné posílat příspěvky na investigativní práci Britských listů, je toto:

  Účet č. 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s.
  Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1 (na Ovocném trhu je oficiální sídlo banky, ale není tam klientské centrum.)

  Variabilní symbol pro příspěvky 2001 (ti, po nichž chce banka konstatní symbol, mohou použít 0558).

  Příspěvek lze složit (bez poplatku) na kterémkoli klientském centru banky:
     Brno, Jánská 1/3
     České Budějovice, Kanovnická 18 (podle věrohodných zpráv neexistuje)
     Hradec Hrálové, Rašínova tř. 1669
     Olomouc, K. Světlé 2
     Ostrava, Dlouhá 3
     Pardubice, 17. listopadu 238 (dtto)
     Plzeň, Šafaříkovy sady 5
     Praha, Václavské nám. 43
     Praha - Zlatý Anděl, Nádražní 23

  (Prosíme čtenáře, kteří přispěli nebo přispějí tímto způsobem v hotovosti, aby nás informovali e-mailem, kde a kdy částku zaplatili - připravujeme pro všechny sponzory malý, ale exkluzivní dárek a nechceme, aby o něj anonymní sponzoři přišli.)

 • TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese http://www.britskelisty.cz/xz/.

 • Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a  Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zdezde.

 • Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.

 • Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.

 • Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz /prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.

 • Czech media, Czech politics and Czech culture: A selection of English language articles, published in Britské listy.

 • (Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a  hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).

 • Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.

 • Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.


  Výběr textů z posledních dní:

 • Britské listy

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|