Britské listy


středa 19. září

O B S A H

Co je nového v České republice:

 • Komentovaný přehled zpráv Odkazy:
 • Výběr nejzajímavějších článků z poslední doby Dohra amerických atentátů:
 • Strach a nenávist: Měli bychom se naučit reagovat jako lidi a ignorovat všechny nacionalistické, národnostní a etnické podružnosti, míní spisovatel Martin Amis Islám:
 • Yusuf Islam (bývalý rockový zpěvák Cat Stevens): islám není násilné náboženství Vědecký přístup?
 • Richard Dawkins: Katastrofu v Americe způsobilo náboženství Obrana Izraele:
 • Robert Fisk je fanatik (píše český čtenář z Izraele) Obrana proti levičákům:
 • Západ je nyní znovu vystaven ideologickému útoku na své hodnoty (The Times) Chvála televize Nova:
 • Áčko - na rozdíl od Fakt ČT - umožnilo svobodnou diskusi (Majid Majed) Podobenství z Británie:
 • Dnes mi ukradli kolo: je tu útok na mou civilizaci a hned vyhlašuji totální válku proti všem zlodějům kol (čtenář) Aktuální pohled na stránky románu Vladimíra Párala:
 • Perdidistis utilitatem calamitatis: Ztratili jse užitek z pohromy Reakce:
 • Mohou si USA skutečně za bombové atentáty samy? (Jan Bím) Psáno z křesťanského hlediska:
 • Čím méně bude v Evropě muslimů, tím lépe pro Evropu (Miroslav Sviták)  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • Britské listy oslovují ty, kteří v České republice rozhodují. Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.

 • Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Vydává je stejnojmenné občanské sdružení se sídlem Slezská 56, 120 00 Praha 2 (IČO: 26519887). Britské listy is published in Prague, the Czech Republic, by the Britské Listy Association. ISSN 1213-1792.

 • Stanovy občanského sdružení jsou zde.

 • Šéfredaktorem je Jan Čulík (325 Kilmarnock Road, Glasgow G43 2DS, U.K.), značka JČ, stálý pražský redakční tým tvoří Tomáš Pecina (TP) a Štěpán Kotrba (koš, šok, ŠK). E-mailová adresa redakce je zde.

 • Britské listy vycházejí na serveru Internet Servisu.

 • Tady je minulé vydání Britských listů.

 • Use it or lose it. Chcete-li si deník udržet, inzerujte na  jeho stránkách. Zde je náš ceník i další informace.

  Co je nového v České republice

  Aktualizace, středa 10.30:

 • Nevyjadřujte své politické názory, mohli byste jít do vězení. Ministr vnitra Stanislav Gross sdělil médiím, že policie bude stíhat Jana Kopala a další pravicové radikály za jejich výroky o tom, že Amerika si teroristický útok zasloužila. Bude použit § 156 trestního zákona, schvalování trestného činu (Kdo veřejně schvaluje trestný čin nebo kdo veřejně vychvaluje pro trestný čin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.). "Někteří pachatelé půjdou do vazby," řekl Gross novinářům. --- Časy se holt mění: dosud jsem žil v domnění, že o vazbě rozhoduje - na základě přesně daných podmínek - soudce na návrh státního zástupce, a vida, ono je to v České republice úplně jinak! (TP)

 • Britský ministr vnitra David Blunkett ve středu ráno v pořadu rozhlasu BBC Today odmítl názor, že by měl být stíhán islámský duchovní, šejk Omar Bakr Mohammed, který vydal fatwu a opakovaně v rozhlase BBC v rozhovorech požadoval vyvraždění "těch, kdo vedou válku proti Allahovi". Šejk Omar Bakr Mohammed žije v Londýně, kde před časem dostal politický azyl. Ministr Blunkett konstatoval, že je důležité udržovat rovnováhu mezi podněcováním k násilí a dodržováním práva na svobodu projevu. Varoval také, že je možné, že se extremisté snaží vyvolat nepokoje tím, že chtějí vyprovokovat úřady, aby je zatkly a poskytly jim status mučedníka.

  Blunkett zdůraznil: "On to dělá schválně, aby proti sobě vyvolal zásah úřadů a tím chce schválně vyvolat ve společnosti rozbroje. Až dospějeme k závěru, že to už není přijatelné a že skutečně podněcuje ostatní, aby prováděli činy, které by ohrožovaly životy jiných, tak proti němu zasáhneme."

  Mezi Izraelci a Palestinci bylo vyhlášeno příměří

  Jak uvedly například britské zpravodajské satelitní televizní okruhy a jak se dočtete např. na internetových stránkách deníku Guardian zde, palestinský prezident Jásir Arafat dnes nařídil svým bezpečnostním jednotkám nestřílet na izraelské vojáky ani v sebeobraně. Potvrdil také, že si přeje, aby vzniklo mezi Izraelci a Palestinci příměří. Poté, co Palestinci vyhlásili jednostranné příměří, izraelská armáda oznámila, že se stahuje z těch oblastí západního břehu Jordánu a pásma Gazy, která mají být pod plnou palestinskou kontrolou. Obě strany, Izraelci i Palestinci, byly pod silným tlakem Spojených států, aby uzavřely příměří a umožnily tak Washingtonu sestavovat mezinárodní antiteroristickou koalici. To, že příměří skutečně vzniklo, bude podstatnou pomocí při vyjednávání Spojených států o antiteroristické koalici s umírněnými arabskými státy na Blízkém východě. Mnozí kritikové poukazovali, že minulé úterý došlo k teroristickým útokům na New York a Washington v důsledku neřešeného konfliktu mezi Palestinci a Izraelem, v němž se dosud Spojené státy stavěly nekriticky na stranu Izraele.

 • V sobotu jsme vydali - silně čtené - mimořádné monotematické číslo, obsahující výběr článků k současné americké krizi. Jsme totiž přesvědčeni, že je nutno pokoušet se alespoň zčásti napravovat černobílý, povrchní a nebezpečný obraz, který o krizi neodpovědně šíří české sdělovací prostředky. Proto jsme ve výběru pokračovali i včera (kdy se Britským listům zněkolikanásobila čtenost) a pokračujeme v něm i  dnes. Ze obou předchozích vydání odkazujeme zde alespoň na tyto texty: Jana Bobošíková
 • Jana Bobošíková "nebude Britským listům zvyšovat čtenost". Neprofesionálním, poněkud hysterickým výlevem předčasně ukončila Jana Bobošíková svůj včerejší onlinový chat na Britských listech v reakci na otázku Tomáše Peciny, zda je propojená se skupinou IPB a zda snad byla angažována do Novy, aby pomohla prosazovat její zájmy - Pecina tvrdí, že toto údajné propojení Bobošíkové vyplývalo za zaměření loňské vánoční "Bobovize". Také Tomáše Pecinu Jana Bobošíková - nesmyslně - kritizovala, že prý snad jaksi v rozhovoru "přehazuje otázky" (sic??). Předstíráním, že se "urazila", se tak Jana Bobošíková vyhnula odpovědím na celou řadu závažných otázek, například jaký postoj zaujímá ke sporu Železný-CME. Použila bohužel přesně téže vyhýbavé a manipulativní techniky, jak se vyhnout otázce na tělo, jakých používají čeští politikové, kteří také předstírají, že se zlobí, když se jich někdo na něco zeptá přímo. ("Vy jste urazil pana ministra!") - Nedomnívali jsme se, že Bobošíková takto zklame. Mají-li být politikové vedeni k tomu, aby odpovídali na otázky novinářů jasně, věcně a skromně, kdo jiný jim má dát příklad než novináři? Je to hodně trapné, když v ČR i ti nejlepší novináři sami předvádějí chyby politiků. Jana Bobošíková se tak stala bohužel držitelem smutného rekordu, kdy se znemožnila tím, že jak politikové odmítla odpovídat na otázky, které musejí být objasněny. Závěrečná "rozhořčená" odpověď Jany Bobošíkové zněla:

  Vazeni ctenari, koncim. Ne s Vami, ale s BL. Cekam na dukaz o mem propojeni s mocenskou skupinou a nehodlam nadale BL zvysovat ctenost. Pan Pecina byl v dobe krizena Kavcich horach casto. Vedel a videl, ze nemame pristup k agenturam, vedel a videl, ze nemame pristup k technice. Videl, cemu jsem vystavena a videl i to, jak se kancelare reditele zmocnil p. Paluska. Pokud po svych zazitcich chce takto zaujate prezentovat legalni zpravodajstvi, chyby ktereho jsem priznala mnohokrat, za důkaz meho propojeni s jakousi mocenskou skupinou, je to vec jeho novinarske i lidske cti. Veci me cti a volby je nyni se s takovym novinarem a mediem, ktere neprinasi dukazy, ale obvinuje, nebavit, a to az do doby, kdy predlozi dukaz nebo omluvu. Do te doby pro mne neni duveryhodnou osobou. Je mi to lito, protoze jsem si BL, vcetne ruzne kritiky smerem ke mne vazila. Mate-li zajem o odpovedi na sve otazky, napiste mi je na jbobosikovazavinacinterview21.cz. A prohlasuji: se zadnou mocenskou skupinou spojena nejsem. Vase Jana Bobosikova

  Doufáme, že si Jana Bobošíková uvědomí, že udělala chybu, že rozhovor bez emocí, profesionálně dokončí a obnoví tak svou kredibilitu. (JČ)

  Poznámka TP: Trochu mně to celé připomnělo slavný Klausův výstup "Ještě jednou řeknete to slovo, a já odejdu ze studia!" Na Britské listy taková metoda nezabírá: Jana Bobošíková měla přesně stejné podmínky jako všichni ostatní hosté, ministra školství nevyjímaje, a kdokoli (včetně redaktorů BL, ti mají stejná práva jako ostatní čtenáři) se jí smí zeptat na cokoli. If you can't stand the heat, get out of the kitchen.

 • Zde jsou některé z otázek, na které Jana Bobošíková neodpověděla:
  1. Myslíte si že zpravodajství TV NOVA v kauze IPB je objektivní?
  2. [...] Jak by jste si poradila v následující čistě hypotetické:-)) situaci? Do "Sedmičky" jsou pozváni Libuše Benešová a Vladimír Mlynář. Paní Benešové se ale její oponent nelíbí a žádá jiného nejlépe Vladimíra Špidlu. Jaké je za dané situace nejlepší řešení: a) Vyhovět Benešové a místo Mlynáře pozvat Špidlu nebo jiného přijatelnějšího oponenta. b) Požadavek Benešové odmítnout s tím že určovat kdo bude pozván je věcí televize a pokud se jí to nelíbí do "Sedmičky" přijít nemusí.
  3. Jaký máte názor na 30ti minutové monology svého šéfa? Co říkáte stylu hlavní zpravodajské relace TV Nova (nehoda, zajímavost, zvířátko, sport)?
  4. Jaky je Vas nazor na opravnenost vysilaci licence TV Nova? [...]
  5. Jaký je váš názor na spor ČNTS/CME vs. CET21?
   Byl podle vás Vladimír Železný v právu, když - použijeme-li obě alternativní formulace - přestal používat služeb jedné servisní organizace/ukradl americkému investorovi televizi?
   Změnil se tento váš názor s nástupem do TV Nova?
 • Ve čtvrtek bude hostem chatu vysokoškolský učitel Ondřej Hausenblas. (TP)

 • "Mediální anarchisté" v Britských listech, které "nejsou skutečné médium". Petru Vrabcovi z pořadu Fakta ČT (jehož mediální kvalifikace spočívá v tom, že je kuchař) se nelíbila včerejší kritika pondělního pořadu Fakta z pera Ondřeje Čapka:

  Vážený pane, než se příště rozhodnete něco napsat, doporučil bych vám, abyste se alespoň naučil formulovat své myšlenky. Jinak vám do budoucna hrozí, že se ve svých názorech zauzlíte a lidé vám přestanou rozumět. Kostra vašeho článku je totiž zmatená, nezasvěcený čtenář nemůže vůbec pochopit, o čem vlastně píšete (snad kromě urážek ze slovníku primitiva). Text, uveřejněný v Britských listech, vypadá spíš jako váš vzkaz reportérům pořadu Fakta, který jste se neodvážil poslat přímo. Na podobné hrdinské činy jsme si v Britských listech zvykli. Ozvěte se, až vás bude tisknout nějaké skutečné médium a ne partička mediálních anarchistů.

  Poznámka JČ: Jinou kritiku téhož pořadu Fakta publikuje v dnešních BL Majid Majed.

 • Čeští politikové lezou kamsi Američanům, protože si myslí, že ČR tak bude moci hrát významnou roli a světové scéně? Poznamenává Fara Kahir:

  Hi Jan,

  From conversations my mum has had with relatives in the Czech Republic it seems as if it is mainly the politicians who would back a military strike against the Afghans because they want to feel like the Czech Republic is an important player in world affairs. Even if the majority of ordinary Czechs support military retaliation I would like to point out that the Czechs are of no importance to the Americans. I've been following the stories in the US media on the internet concerning the US terrorist attacks, particularly Fox News which is the most popular news channel in the US. The article below discusses world reaction to the US terrorist attacks and does not even mention the Czech Republic.

  http://www.foxnews.com/story/0,2933,34485,00.html

  Another interesting article I got from the Fox News site was an article describing how environmental groups who are normally outspoken critics of Bush have silenced themselves.

  http://www.foxnews.com/story/0,2933,34506,00.html

  Z rozhovorů, které měla moje maminka v České republice, zdá, se vyplývá, že vojenský úder proti Afgháncům podporují hlavně čeští politikové, protože chtějí získat pocit, že je ČR významným hráčem ve světové politice. I kdyby většina Čechů podporovala vojenskou odvetu, ráda bych zdůraznila, že pro Američany jsou Češi absolutně bezvýznamní. Sledovala jsem zpravodajství o teroristických útocích ve Spojených státech v amerických médiích na internetu, zejména na Fox News, což je nejpopulárnější zpravodajská televizní stanice v USA. Níže citovaný článek hovoří o reakci v různých zemích světa na teroristické útoky v Americe a o ČR tam není ani zmínka:

  http://www.foxnews.com/story/0,2933,34485,00.html

  Jiným zajímavým článkem ze stránek Fox News je informace o tom, jak ekologické organizace, které normálně ostře kritizují Bushe, nyní dobrovolně zmlkly:

  http://www.foxnews.com/story/0,2933,34506,00.html

 • Předvčírem odpovídal na otázky čtenářů Jan Štern. Hájil pořad Nadoraz, o němž je přesvědčen, že byl zrušen v důsledku politického tlaku po bamberské aféře, a kritizoval nástupnická Fakta. Na otázku, kde vidí největší slabiny České televize, J. Štern uvedl:
  Hlavní problémy ČT:

  1. Zastaralý program, jak pořady tak vysílací schéma, což je způsobeno tím, že se programoví pracovníci i tvůrci schovávají za fráze o veřejnoprávnosti, tedy nutnosti vysílat právě ty jejich pořady, kdy chybí odvaha riskovat, provokovat, zlobit. Je třeba, aby vedení televize po diskusi definovalo programovou strategii v jednotlivých žánrech (publicistika, drama, zábava, dětské pořady dokumenty atd.). Dále je třeba vyhodnocovat úspěšnost jednotlivých producentů a dramaturgů.

  2. Neefektivní vlastní výroba. Je třeba vystavit vlastní výrobu vnější konkurenci. Buď se situace v jednotlivých odděleních zlepší, nebo, který provoz nebude dlouhodobě stačit, bude nahrazen externí výrobou.

  3. Práce s lidmi - neexistuje téměř žádné školení, péče o kvalifikaci a profesi. To potřeba zcela nově postavit na nohy.

  Jana Bobošíková a její oblíbený politik
 • Vzhledem k tomu, že události v USA zcela zastínily domácí dění, ze čtvrteční konference Interview 21 moderované Janou Bobošíkovou publikujeme pouze tuto fotoreportáž. K informacím z konference, zejména o tom, jak katastrofálně nízká je úroveň zabezpečení dat ve veřejných informačních systémech, se však budeme průběžně vracet. (TP)

 • Prohranou arbitráží CME vs. ČR se zabývá v Louči Milan Šmíd. Šmíd zpochybňuje oprávněnost osmnáctimiliardového nároku CME; i my jsme vyjádřili názor, že tato kalkulace byla provedena na základě ocenění příliš malého obchodního podílu a skutečné ztrátě odpovídá několikonásobně nižší častka. Na druhou stranu příkře nesouhlasíme se Šmídovým tvrzením, že za Lauderovu ztrátu nenesou odpovědnost české státní orgány: přestože Lauderova firma vytunelování své investice značně usnadnila, je prokazatelné, že ani Rada, ani soudy nesplnily své zákonné povinnosti.

  Prohraná arbitráž má ovšem - necelý rok před volbami - i politický rozměr. Zjednodušeně se dá říct, že úspěch Železného tunelu závisí na postoji sociální demokracie. Ta cítí, že z podílu na opoziční smlouvou udržované ukradené televizi dostává mnohem méně než její "registrovaný partner", a platí tak vysokou politickou cenu za vlastní znevýhodnění a zneviditelnění před volbami. Podotkněme ovšem, že to není poprvé, co se tato strana aktivně účastní vlastní destrukce, a nepřekvapilo by, kdyby si neuvědomila, že tahá za kratší konec pilky, ani těsně před volebním debaklem. (TP)

 • Kocourkovští radní ve formě. Spor o to, co s "nadměrečnými" projekty, nabývá na síle a naléhavosti tím větší, o čím větší banalitu se ve skutečnosti jedná. Peripetie tohoto sporu o nesmrtelnosti chrousta zpravodajsky pojednal Svět Namodro. (TP)

 • Tak kdo je vlastně "za vola" neboli mediální variace na téma Kdo se směje naposled... Na serveru Virtually nás pobavila polemická korespondence Petra Štěpánka s časopisem Týden. Máme za to, že je velká chyba, když Týden Štěpánkův text před čtenáři zamlčel; vzhledem k výsledku třetí arbitráže získal jeho text nečekané kouzlo. (TP)

 • Do konkursu na generálního ředitele ČT se hlásí 44 kandidátů. Jsou to:
  1. Jiří Balvín
  2. Jindřich Bareš
  3. Pavel Bartas
  4. Pavel Bouda
  5. František Červený
  6. Alena Dlabačová
  7. Josef Doležal
  8. Aleš Heřmánek
  9. Evžen Hlinovský
  10. Radek Kunzajk
  11. Ondřej Hubner
  12. Ladislav Horák
  13. Jiří Janeček
  14. Vlastimil Ježek
  15. Martin Julek
  16. Svatava Kabošová
  17. Jan Kněžínek
  18. Bedřich Komárek
  19. Jan Kopal
  20. Tomáš Kopečný
  21. Jiří Koubek
  22. Jiří Makovec
  1. Vítězslav Kubáč
  2. Tomáš Marek
  3. Petr Marek
  4. Dana Mazalová
  5. Martin Mrnka
  6. Alena Mullerová
  7. Vít Novotný
  8. Ivo Pavelek
  9. Jaromír Pohan
  10. Jan Řeřicha
  11. Jiří Říha
  12. Petr Sládeček
  13. Petr Schonfeld
  14. Otakar Svoboda
  15. Zdeněk Ševčík
  16. Karel Štěpánek
  17. Jan Štern
  18. Martin Vadas
  19. Stanislav Vaněk
  20. Zdeněk Verner
  21. Jan Vít
  22. Michal Vostřez
  (Zdroj: LN)

 • Zveřejnili jsme projekt Petra Sládečka, který nám jej poskytl jako první z kandidátů. Proti kompletní verzi chybí příloha obsahující kalkulace přímých nákladů navrženého vysílacího schématu, takže P. Sládeček neprozrazuje nic z údajů, které Rada ČT v rozporu se zákonem č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím prohlásila za tajné. Části projektu jsou zde:

 • Zde je projekt Martina Mrnky, který minulý týden zveřejnil Svět Namodro:

 • Toto je projekt Vlastimila Ježka:

 • Přehled připravovaných, probíhajících i uskutečněných chatů je zde. Otázky lze posílat do všech chatů, které ještě neskončily. Ty jsou označeny světle modrým (nebo červeným, pokud rozhovor právě probíhá) symbolem hodin. (TP)

 • Josef Žák (KOSMAS) oznamuje, že má k dispozici poslední kusy knihy J. Čulíka a T. Peciny V hlavních zprávách: televize. Objednat je lze na www.kosmas.cz. (TP)

  Milan Horálek: "Požadovat informace o nákladech pořadů je nehorázné!"

 • Co je jinde považováno za samozřejmost, je v ČR "neslušnost". Otevřenost a přístup k informacím jsou základní podmínkou fungující demokracie. Americký Bílý dům zcela běžně publikuje, jaké přesně mají jeho zaměstnanci platy, viz zde; Rada České televize ve středu usoudila, že zveřejnění platů vysokých činitelů ČT by bylo útokem na jejich soukromí! :))) Jakýsi Horálek z téže Rady se vyjádřil, že žádost Britských listů o informace o rozpočtech pořadů ČT a platech jejích vedoucích pracovníků je "neslušná"! Jaksi mu vůbec nedošlo, že Česká televize má podle zákona povinnost tyto informace poskytovat. O předminulém groteskním zasedání Rady České televize, z něhož vyplývá, že ČT je zřejmě skutečně už na šikmé ploše směrem k zániku, protože se Rada nedokáže chovat kompetentně, jsme psali zde. (JČ)

  Galerie Britských listů

 • Do fotogalerií jsme doplnili mnoho nových fotografií, mj. snímky, které Štěpán Kotrba pořídil ve spolupráci s Českým rozhlasem a které dokumentují jeho akci Africká odysea, narozeniny nosorožce v králodvorské ZOO, letecké záběry z východních Čech a fotografie parních lokomotiv, které nasnímal Tomáš Pecina v Lužné u Rakovníka. (TP)


 • Již několik týdnů je v provozu nové diskusní fórum BL. (TP)

 • Konto, kam je možné posílat příspěvky na investigativní práci Britských listů, je toto:

  Účet č. 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s.
  Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1 (na Ovocném trhu je oficiální sídlo banky, ale není tam klientské centrum.)

  Variabilní symbol pro příspěvky 2001 (ti, po nichž chce banka konstatní symbol, mohou použít 0558).

  Příspěvek lze složit (bez poplatku) na kterémkoli klientském centru banky:
     Brno, Jánská 1/3
     České Budějovice, Kanovnická 18 (podle věrohodných zpráv neexistuje)
     Hradec Hrálové, Rašínova tř. 1669
     Olomouc, K. Světlé 2
     Ostrava, Dlouhá 3
     Pardubice, 17. listopadu 238 (dtto)
     Plzeň, Šafaříkovy sady 5
     Praha, Václavské nám. 43
     Praha - Zlatý Anděl, Nádražní 23

  (Prosíme čtenáře, kteří přispěli nebo přispějí tímto způsobem v hotovosti, aby nás informovali e-mailem, kde a kdy částku zaplatili - připravujeme pro všechny sponzory malý, ale exkluzivní dárek a nechceme, aby o něj anonymní sponzoři přišli.)

 • TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese http://www.britskelisty.cz/xz/.

 • Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a  Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zdezde.

 • Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.

 • Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.

 • Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz /prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.

 • Czech media, Czech politics and Czech culture: A selection of English language articles, published in Britské listy.

 • (Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a  hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).

 • Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.

 • Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.


  Výběr textů z posledních dní:

 • Britské listy

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|