úterý 7. července

O B S A H

Co je nového v České republice:

 • Komentovaný přehled zpráv z ČR Povolební politická scéna:
 • Čtrnáct dní po volbách - Ruml příčinou velké dohody (Petr Jánský)
 • Hlavním rysem Unie svobody je tvrdohlavost (Andrew Stroehlein)
 • Obstinacy 'R US (Andrew Stroehlein) Prezident Havel a soudní procesy:
 • Vážné boty (Andrew Stroehlein) Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a  TV Nova:
 • Hon na čarodějnice (Petr Jánský)
 • Původní rozhovor s Petrem Štěpánkem: Proč zahajujete řízení proti TV Nova? (Jan Čulík) Školství v ČR:
 • Problémy školství jsou tytéž jako problémy ekonomiky (Jaroslav Král) Demografie a důchodci:
 • Příspěvek jako omluva (Ferdinand)  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • Zde je minulé vydání Britských listů.
 • Bylo znovu zprovozněno Fórum Britských listů.
 • Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
 • (Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
 • Týdeník o nových knihách a o literatuře "Knihy online" má adresu http://knihy.internet.cz
 • Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
 • archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněné v BL v letech 1996 - 1997.
 • Měsíčník Nová přítomnost je nyní k dispozici na síti.
 • Stránky české skupiny Amnesty International najdete na adrese http://www.amnesty.cz.
 • Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
 • Před volbami se konala na internetu debata na téma Informace a informační technologie ve společnosti. Záznam je zde.

  Co je nového v České republice

 • Hrozba možného vytvoření vlády ČSSD s tichou podporou ODS konečně vyburcovala neobyčejně pomalou Unii svobody k prohlášení, že snad přece jen bude jednat se Zemanem. Zdá se, že to vyplývá to z pondělního usnesení republikového výboru Unie svobody. "Vzhledem k tomu, že hrozí vznik menšinové levicové vlády ČSSD, pověřuje republikový výbor v této nové situaci vedení Unie svobody dalšími politickými jednáními se všemi demokratickými partnery," přečetl novinářům předseda Unie Jan Ruml usnesení. (Třeba pomalému Rumlovi konečně dojde, že mohl být ve vládě "hrází" pro "levicové" výstřelky ČSSD. Tvrdošíjná paranoidní ideologičnost jazyka US ("hrozí vznik levicové vlády") je deprimující.) Otázka je, jestli už není pozdě. Druhá otázka je, jestli by nebylo nebezpečné, kdyby strana jako je Unie svobody, která je tak ideologicky zaslepená a které to myslí tak nesmírně pomalu, byla zastoupena ve vládě. Dovedete si představit, že by takováto strana dokázala v nějaké krizi reagovat rozumně, uvažovat strategicky a jednat rychle?

 • Unie svobody a KDU-ČSL jsou ochotny zahájit diskusi o podpoře vlády ODS, i když s ní zatím tuto variantu neprobíraly. Řekl to Jan Ruml. Předseda lidovců Josef Lux prohlásil, že "začnou práce" na smlouvě o strategickém partnerství mezi KDU-ČSL a Unií svobody. Toto partnerství má být dlouhodobé a má přesáhnout podle Luxe nynější diskuse o sestavení vlády. Vedení obou stran se setkalo poté, co ODS předložila pro ně nepřijatelné podmínky pro vznik středopravicové koalice a poté, co zahájila jednání s ČSSD o tzv. opoziční smlouvě, která by umožnila vytvoření menšinové vlády ČSSD tolerované ODS. ODS požaduje v případné koaliční vládě s KDU-ČSL a Unie svobody premiérské křeslo, většinu ministrů a loajálnost poslanců všech koaličních stran vůči vládním návrhům zákonů. Také požaduje prosazování ekonomiky na základě trhu bez přívlastků a zákon o vyrovnaném státním rozpočtu. "Podmínky ODS k sestavení pravostředové vlády chápou KDU-ČSL a Unie svobody jako odmítnutí této koalice a jako alibi pro dohodu mezi ODS a ČSSD," řekl Ruml. Lux upozornil, že podpora jednobarevné vládě ODS ze strany KDU-ČSL a Unie svobody nebude bezpodmínečná.

 • ČSSD a ODS jednají o tzv.opoziční smlouvě, která by umožnila vznik menšinové vlády ČSSD, kterou by v parlamentě tolerovala ODS. Viz příspěvky Petra Jánského z neděle a Andrewa Stroehleina ze soboty, v tomto vydání Britských listů.

 • ODS a ČSSD chtějí vyšachovat ze hry malé politické strany přijetím většinového volebního systému! Ten má výhodu, že vládne ta strana, která dostane ve volbách nejvíce hlasů, a po volbách nedochází k nedemokratickému kuloárovému handrkování o to, kdo má v zemi vlastně vládnout - bez vůle voličů. Při většinovém systému však bohužel dlouhá léta zůstávají u moci strany, které dosáhnou třeba jen osmatřiceti, čtyřiceti procent voličské podpory. (Viz například dlouholetá vláda britských konzervativců za Margaret Thatcherové, která neměla v národě většinovou podporu, a nemají ji ani nynější labouristé Tonyho Blaira.) Většinový volební systém nemá citlivou schopnost operativně zaznamenávat potřeby a požadavky voličů, viz tento příspěvek Andrewa Stroehleina. - Sociální demokraté i ODS se podle svých místopředsedů Ivo Svobody a Miroslava Beneše shodují, že je prý nutno přijmout většinový volební systém, a to do roka. "My chceme samozřejmě také jednat o změně volebního systému, protože svým způsobem se v těchto volbách 60 procent voličů vyslovilo pro většinový volební systém," řekl Beneš za ODS. (Zajímavý argument.) Pokračoval pozoruhodnou logikou: "To, že republikáni se tentokrát nedostali do parlamentu, je spíše výzvou pro demokratické strany aby přemýšlely o tom, aby v budoucnosti k tomu nedošlo také." Myslí si snad, že nespokojenost, která se projevovala podporou republikánů, je možno zlikvidovat tím, že se jí prostě odejme ventil, jímž se může projevovat? - Zdá se, že dochází na má slova, že v nynější situaci vůbec nejde o ideologie a politické programy, protože jakákoliv česká vláda bude natolik svázána smlouvami s NATO a Evropskou unií a mezinárodními finančními trhy, že bude stejně muset dělat víceméně totéž. Jde čistě o politickou moc, tedy onen zbytek politické moci, která v dnešním globalizovaném a integrovaném světě politikům ve vládě ještě zbývá. Vyhlídka na moc sjednotí vyznavače jakýchkoliv politických programů (pokud mají alespoň minimální schopnosti politické strategie, což se nedá říci o Janu Rumlovi). Zemana citovala televize, jak v předvolební kampani zdůrazňoval, že je nemyslitelné, že by se ČSSD dala dohromady s ODS. Zeman by mohl vědět, že zkušený politik nikdy nepoužije slova "nikdy". There is no such thing as "never" in politics - v politice neexistuje žádné "nikdy", říkají Anglosasové. JČ.

 • ODS a ČSSD se shodly, že zdražování nájemného a cen energií, která zavedla vláda Josefa Tošovského, je příliš rychlé. Řekli to v neděli v televizi Nova místopředsedové ČSSD a ODS Libuše Benešová a Vladimír Špidla. Obě strany deklarovaly odlišná stanoviska na řešení téměř všech ekonomických problémů. Někteří pozorovatelé se domnívají, že spolupráce ČSSD a ODS v parlamentě bude asi velmi obtížná. Možná, že to nebude tak strašné. Pravdu měli řekl bych komentátoři, kteří v poslední době napsali, že v ČSSD a ODS má Česká republika dvě sociálně demokratické strany. ODS měla totiž "pravicovou" jen rétoriku, ve skutečnosti vždycky jednala silně etatisticky. Bude velmi zajímavé, jestliže ČSSD a ODS, opojené možností skoro absolutní moci, spolu budou postupem času stále intenzívněji spolupracovat. Zeman a Klaus nejsou zase natolik navzájem odlišní - dalo by se říci, že Zemana si Klaus během let vytvořil jako svůj zrcadlový obraz.


  Výzva pro letošní uchazeče o vysokoškolské studium: Zažili jste snad, že nebyly přijímací zkoušky na vysokou školu prováděny poctivě a regulérně?

  Šíří se (nepodložené) zprávy, že se prý na některých vysokých školách letos konaly přijímací zkoušky neregulérně (opakovaně se v této souvislosti hovoří o právnické fakultě UK). Obracíme se tedy na letošní uchazeče o vysokoškolské studium s výzvou: měli jste snad pocit, že se zkoušky konaly někde neregulérně? A pokud ano, vyšla vám vstříc fakulta, kde jste přijímací zkoušku dělali, a poskytla vám zadání testů i vaše výsledky, aby mohl váš výkon zhodnotit nezávislý odborník, jak to přikazuje vysokoškolský zákon? Napište nám, pokud této vaší žádosti na fakultách nebylo vyhověno. Chtějí se tím zabývat i jiné sdělovací prostředky, pokud se ozvou lidé, kteří své zkušební skripty k nezávislému posouzení nedostali. Mladí lidé by se neměli bát ozvat.


  Chcete dělat v létě dva měsíce zajímavou práci v třeboňském ústavu mikrobiologie?

  Ladislav Nedbal

  Vazeny pane Culiku,

  jak jsem se Vam uz asi drive chlubil, vedu projekt evropskeho spolecenstvi Copernicus, ktery je zameren na vyvoj pristrojove techniky vyuzivane k monitorovani znecisteni more. Dari se nam do te miry, ze nektere atraktivni moznosti pro nedostatek hlav a rukou uz ani nestacime sledovat. Nyni mame moznost prispet nasi technikou k  vyznamne expedici do jiznich oceanu zacatkem pristiho roku. Nutne bych ale potreboval alespon docasne posilit nas tym chytrymi a  zrucnymi lidmi - nejlepe VS studenty se zajmem o pristrojovou techniku s durazem na optiku a elektroniku. Byl bych Vam velmi vdecny, kdybyste toto me volani mohl zverejnit v Britskych listech. Nabizim zajimavou prazdninovou praci (2 mesice) v mladem tymu, v  peknem prostredi Trebonska. Muzeme poskytnout ubytovani a mzdu, ktera (na pomery obvykle v Ceske akademii ved) neni uplnym vysmechem a  zalezi na odvedene praci. Moznost pokracovani spoluprace diplomovymi pracemi, doktorandskym studiem a, predpokladam, i civilni sluzbou.

  Ladislav Nedbal

  NRC Photosynthesis & Global Climate Change

  Institute of Microbiology

  Opatovický mlýn

  37981 Třeboň

  Czech Republic


  Výběr textů z posledních dní:

 • O přípravě strategie pro zapojení školství ČR do systému EU "České vzdělání a Evropa" (Sdružení pro vzdělávací politiku)
 • Havel chce jednat s komunisty: Velká změna? (Andrew Stroehlein)
 • Praha: Senzační bonboniéra. Jenže uvnitř nejsou žádné bonbóny (The Guardian)
 • Čím může být lekce z Kosova poučná pro ČR? (Jiří Jírovec)
 • Obraz českého vzdělávání v mezinárodním srovnání - významná analýza (Ondřej Hausenblas)
 • Proč je pro mladou demokracii v ČR nevýhodné opustit systém poměrného zastoupení (Andrew Stroehlein)
 • Havárie francouzského autobusu: Je lepší problémy odstraňovat, anebo usoudit, že se nedá dělat nic? (Vratislav Kuška)
 • Co s dětmi, které nejsou akademicky nadané? (Jan Sokol, ministr školství)
 • Proč volby takhle dopadly (Jiří Jírovec)
 • České volby: Nepouštějte k moci Václava Klause! (Financial Times)
 • Ruml by mohl fungovat v koalici se sociálními demokraty jako "velká brzda proti radikálním levicovým změnám" (Andrew Stroehlein)
 • Anheuser-Busch a Budvar: "Je to moje značka, chlapče!!" Češi a Američané spolu vedou pivní válku (Observer)
 • Kolaps japonského bankovního systému vážně ohrožuje celou světovou ekonomiku
 • Ve volbách zřejmě zvítězil Lux a jeho KDU-ČSL (Jan Čulík)
 • Co skutečně pomůže naší vědě (Jaroslav Král)
 • Neschopní klepetkové v ČT bez rozhledu a kritičnosti vás občany stojí peníze: konkrétní příklad z kapitálových trhů (Autorovo jméno je známo)
 • Husákovská normalizace v České televizi pokračuje - pánové Klepetko, Šámal a spol. budou příčinou, proč vy lidé, žijící v ČR, asi zchudnete (Jan Čulík)
 • Vysoké školy do příštího tisíciletí (Jan Sokol) a další příspěvky k debatě o osudu českého vysokého školsteví v tomto čísle BL
 • Český helsinský výbor znovu protestuje proti policejní brutalitě za nedávných pražských demonstrací
 • Tipy pro českého voliče - anonymní bloudění předvolební zemí - PODROBNÁ, VELMI PODNĚTNÁ ANALÝZA ČESKÉ PŘEDVOLEBNÍ SCÉNY
 • Korupce v České televizi a bezelstný Ota Černý: "Oťas, neblbni, nebo Klaus nepřijde" (Tomáš Pecina)
 • K diskusi o českém školství: Hrozí české společnosti nadbytek vzdělaných lidí? (Tomáš Pecina)
 • Spojené státy se rozhodly rozhlasem podvracet Irák Saddáma Husajna z České republiky. Bude česká rozvědka schopna čelit případným Saddámovým odvetným teroristickým akcím?
 • Hořlavá past českých paneláků (Alex Kelin)
 • Dopis Michalu Prokopovi, členu mediální komise českého parlamentu: Proč jste dopustili vytunelování firmy CET 21, držitele licence TV Nova?
 • Dva dopisy Jana Sokola, českého ministra školství, o koncepci vysokých škol
 • Pokus o sebeanalýzu - asi to dělám špatně, když chci, aby lidi samostatně mysleli (Jiří Jírovec)
 • Volby v ČR: Můžete přijít o hlasovací právo (Andrew Stroehlein)
 • Británie: Míra profesionální zdatnosti chirurgům bude muset být známá pacientům, aby se rozhodli, do které nemocnice jít. A co ČR? (Jan Čulík)
 • Umakartová jádra českých paneláků - smrtící past
 • Pořad "Živím se svým tělem" TV Nova: Kontroverzní Áčko - sex o páté (Tomáš Pecina)
 • Boeing, který kupuje české Aero a dostává k tomu od české vlády obrovské finanční záruky, likviduje nyní svou továrnu v Torontu se 2000 zaměstnanci (Jiří Jírovec)
 • Jak je v porovnání s ostatními středoevropskými zeměmi připravena ČR na vstup do EU? (Independent on Sunday)
 • Firma SDC International, která má údajně převzít Tatru, je jen prázdnou slupkou
 • Televize Nova: Peter Kršák vede proti Železnému malé soudní procesy, ale kam se poděly Kršákovy stamilióny korun?
 • Původní rozhovor pro Britské listy s ing. Vavřincem Fójcikem, předsedou parlamentního Podvýboru pro národnosti: "Romové by měli být pozitivně diskriminováni"
 • Měla Nova vysílat důvěrnou poznámku Václava Havla Vladimíru Mlynářovi? (Petr Jánský, Jan Čulík)
 • Svět a spravedlnost: Bude ustaven mezinárodní trestní soudní dvůr?
 • Předvolební pořad "21" v České televizi (Tomáš Pecina)
 • Slova - spolehlivý nositel obsahu? aneb Chápání demokracie po Česku ("Ondráš")
 • Jak z dnešních politických průšvihů? (Ondřej Hausenblas)
 • Jaké byly "Události" České televize 22. května 1998? (Jan Čulík)
 • "Jednadvacítka" ČT 22.5.: Daniela Drtinová byla jako moderátorka pěkně ubohá (Jan Čulík)
 • Věda, politika a komunikace - o financování české vědy (Jan Konvalinka)
 • Vůli voličů je třeba v demokracii projevit respekt, i když hlasují pro odporné strany - polemika pražského tisku s Andrew Stroehleinem - význam kritičnosti (Jan Čulík)
 • Chabá ochrana soukromých osobních dat v dnešním světě - Databáze (Jiří Jírovec)
 • Pořad Kotel televize Nova - výhodný propagandistický nástroj pro politiky (Jan Čulík)
 • Česká televize: Jakub Puchalský: "Pakliže bude potřeba a prostor, budeme problémy pojmenovávat" (Tomáš Pecina)
 • Shrnutí: Ohrožuje Česká televize svou druhořadostí svou budoucnost? (Jan Čulík)
 • Rozhlasová debata o České televizi: Jakub Puchalský, Michal Prokop, Milan Kruml, Jan Čulík, moderátor Jan Pokorný (27.5.1998)
 • Americký Kongres kritizuje rasovou nesnášenlivost v České republice
 • Debata o financování vědy: Věda v ČR a hlupáci (Jiří Jírovec)
 • Český helsinský výbor: K protiprávnímu zacházení policistů s předvedenými účastníky pochodu Globální pouliční slavnosti 16. května 1998 a k odpovědnosti státu za týrání těchto osob
 • Prvomájové nepokoje v Berlíně: "Už nikdy Německo!" (Jakub Camrda, redaktor Nové přítomnosti)
 • "Normalizace" v České televizi: Čím se hájí obhájci vypuzení Ivana Kytky (Jan Čulík)
 • Je Česká televize nezávislá? (Tomáš Pecina)
 • Vítězství druhořadosti v české státní televizi (Jan Čulík)
 • Psal Ivan Kytka analýzy pořadů ČT tajně pod jménem Jana Čulíka?
 • Ivan Kytka "rezignoval" na funkci šéfa zpravodajství České televize - pozoruhodný výběr zpráv ČTK k této věci
 • "Zrada v první osobě číhala skutečně tak blízko" - zážitky z četby záznamů Stb o vlastní osobě (Iva Drápalová, Los Angeles Times)
 • Čím museli projít čeští a slovenští Romové, v Británii označovaní za parazity (The Independent)
 • Jak byly ukradeny Zemědělské noviny
 • Dokument: 27. března 1991: Petr Pithart se dopisem ministru zemědělství Kubátovi přimlouvá za ukradení Zemědělských novin

 • |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|