Britské listy


pátek 2. března

O B S A H

Co je nového v České republice:

 • Komentovaný přehled zpráv Odkazy:
 • Výběr nejzajímavějších článků z poslední doby Sčítání lidu:
 • Znalci zpochybnili bezpečnost celostátního sčítání (Marek Pokorný, České slovo)
 • Pavlu Machoninovi, rozhořčenému to vědci (Jindřich Pařík)
 • Petr Matějů dělá, co se naučil v politice: ztrapňuje protivníka a odvádí pozornost jinam (Jiří Jírovec) Zahraničí:
 • Přistěhovalectví do západní Evropy: Jsou to všechno sexuální otrokyně? (Guardian) Společnost:
 • Komunismus - chybějící diskuse (Milan Valach) Reakce:
 • Zamlžená vegetariánská kausa: Babička život dítěte ohrožovala (Jan Šimůnek)
 • Poznámky na okraj: k odebrání dítěte vegetariánské babičce (čtenář) Česká televize:
 • "Drahošovy lži v Přesčasu" (ČT: Věc veřejná) Televize Nova:
 • Železný předvolán před americký soud(ČNTS)
 • Železný nebyl předvolán před americký soud (CET 21)  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • (Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Britské listy is published in Prague in the Czech Republic.) ISSN 1213- 1792

 • Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.

 • Zde je adresa Britských listů.


 • Tady je minulé vydání Britských listů.

 • Use it or lose it. Chcete-li si Britské listy udržet, inzerujte na  jejich stránkách. Zde je náš ceník i další informace.

  Co je nového v České republice

  Akutalizace, sobota 15.30:

 • Policejní zdroje upřesnily počet zadržených na 19 osob, a zraněni mají být údajně dva demonstranti a jeden policista. Obě strany se shodují v tom, že anarchisté házeli dlažebními kostkami, podle informací Československé anarchistické federace (ČSAF) stříleli neonacisté po anarchistech z plynové pistole. Úsměv budí jak vyjádření tiskové mluvčí policie pro ČTK, že "z chování levicových radikálů byla zjevná snaha vyvolat výtržnosti, proto policie proti nim zasáhla", tak tisková zpráva ČSAF, v níž stojí: "Po několika minutách došlo k dalšímu bezdůvodnému policejnímu útoku, na který však již několik aktivistů zareagovalo zcela legitimní fyzickou obranou". Inu, folklór pražského předjaří... (TP)

  Aktualizace, sobota 13.00:

 • Přibližně polovina z padesáti až šedesáti antifašistických aktivistů byla dnes ráno zadržena policií poblíž kulturního domu Eden v Praze 10, když se pokusili zablokovat přístup členům Vlastenecké republikánské strany na jejich akci. Zásahová jednotka postupovala údajně při zásahu se značnou dávkou brutality, zprávy hovoří o jednom hospitalizovaném demonstrantovi. Účastníci demonstrace, s nimiž jsme měli příležitost telefonicky hovořit, si stěžují, že policisté zakročili bez jakékoli předběžné výzvy a aktivisty zatýkali, jak je v kraji dobrým zvykem, v ulicích města "podle vzhledu", bez vazby na konkrétní skutek. Mezi zadrženými je i známý anarchistický aktivista Ondřej Slačálek. --- Na jedné straně je jasné, že po blamáži s Madsem Traerupem a zmařeném stíhání Dvorské a Pioreckého se policisté budou snažit ubezpečit se, že opět smějí vše a za své činy - díky Inspekci ministra vnitra - nenesou trestní odpovědnost, na straně druhé se nám ale nezdá, že by blokády neonacistických shromáždění byly zvlášť vhodným způsobem, jak propagovat názorovou pluralitu a toleranci. (TP)

  Aktualizace, pátek 15.00:

 • Televizní vzbouřenci chtějí znovu stávkovat, dokud se do ČT nevrátí Paluska. Budou si sami určovat, kdo má být ve vedení ukradené televize. Viz tato informace:

  Na stredecni vzbourenecke oslave se oslavenci dohodli, ze pokud dopadne dobre audit, a oni jsou presvedceni, ze to ani jinak nemuze dopadnout, musi se vratit pan Paluska. Pokud by mu nebylo umozneno se vratit, jsou rozhodnuti opet stavkovat.

 • Kde je teď v Praze k dostání kniha "V hlavních zprávách: Televize". Především v knihkupectví Fišer v Kaprově ulici a v Arbesově knihkupectví, Štefánikova 26, kde byla ve čtvrtek úspěšná autogramiáda. Kniha byla také zahlédnuta v knihkupectví Vyšehrad v Jindřišské ulici, u Kanzelsbergera dole na Václavském náměstí ji v pátek v podvečer neměli, byla vyprodána (podle informace z knihkupectví se prodává ze všech knih o televizi nejlíp) a byla doobjednána. Roman Skamene byl viděn, jak vychází z knihkupectví Academia na Václavském náměstí, mává rozčileně rukama a konstatuje: "To je skandál, ten Čulík není nikde k dostání!" - Dovídáme se také, že knihkupectví Academia odmítlo uspořádat autogramiádu této knihy, protože je prý "politická" (!). Ivan Binar ze Svobodné Evropy odmítl návrh nakladatelství ISV, aby při příležitosti vydání této knihy Svobodná Evropa odvysílala interview s Janem Čulíkem, čímž RSE znovu potvrdila, jak malou pluralitu názorů ve svém vysílání toleruje ("Toho!!?" vykřikl do telefonu Ivan Binar.)

 • Jiřímu Kofránkovi se podařilo zprovoznit stránku www.nejsmeovce.cz. Blahopřejeme! (TP)

 • Mladá fronta vás baví. V bleskovém průzkumu, při němž bylo telefonicky osloveno 506 respondentů, zjišťovali reportéři tohoto inteligentního deníku, kolik z oslovených vyplnilo sčítací dotazníky podle pravdy. Výsledek (97 % prý odpovědělo pravdivě) přesvědčivě dokumentoval, že Češi nikdy nelžou. (TP)

 • Sčítací folklór. Napsal sčítanec z Brna: (TP)

  Právě jsem se vrátil z podatelny Úřadu městské části Brno - střed, kde jsem se snažil odevzdat 3 zalepené obálky (2x sčítací list osob, 1x bytový list).

  První reakce úřednice byla, že se ta obálka musí rozlepit (čímž se snažila naznačit, že to mám udělat já, protože ona to udělat nesmí), aby se mohla podívat dovnitř.

  Nejsem ovce, takže jsem namítl, že na to nemá právo.

  Přočež ona kontrovala něčím, co mě vyrazilo dech: a podle čeho mám napsat vaše jméno na obálku a na potvrzení?

  S tou obálkou jsem na chvíli ztratil rovnováhu, protože něco tak odpudivého jsem ještě nezažil.

  Pak jsem naznačil, že nic takového nedopustím, načež mi bylo sděleno, že v takovém případě sčítací listy nepřevezmou.

  S tím jsem počítal a měl jsem dopředu vytištěný dokument "Odmítnutí převzetí vyplněných sčítacích listů". Chtěl jsem, aby mi jej úřednice potvrdila s tím, že do volného místa může vepsat zdůvodnění.

  To bylo taktéž odmítnuto. Jelikož ÚMČ je poblíž statistického úřadu, byl jsem poslán tam (klasicým úředním stylem: "... tak to musíte...").

  Poslední věc, na kterou jsem si v tomto prvním pokusu nedal pozor, jsou svědkové. Zatím je nemám, ale po obědě navštívím další úřady, tentokrát již se svědky. Začínám litovat, že v neděli jedu na týden na hory. Jestli nebude možné lyžovat, tak budu objíždět úřady v podhůří Beskyd.

 • Pozoruhodný text o sčítání lidu přinesl Reflex. V článku Trápení sčítaného lidu uvádí Martin Krsek příklady z relativně nedávné historie, kdy byla data ze sčítání státem později využita jinak, než se předpokládalo, např. k identifikaci osob pro "odsun" sudetských Němců. Zákony, jimiž se tehdejší sčítání řídilo, nejsou bohužel v systému ASPI k dispozici v plné verzi, ale jistě i tehdejší sčítání sloužilo k ryze statistickým účelům a zneužití dat se trestalo vysokou pokutou... (TP)

 • Česká média mají bohužel důležitější problémy: např. sčítací komisařku z obce Lipno, která sčítancům "předvyplnila" rodná čísla. "Její chyba by ale podle statistiků neměla zpochybnit sčítání v Lipně," pravil státotvorně Jan Stuchlík z České (státní) televize. (TP)

 • Chcete vědět, jak může ČSÚ propojit všechna citlivá osobní data ze sčítání, aniž by potřeboval jméno a adresu? Tato ilustrace měla být součástí článku Štěpána Kotrby v týdeníku Euro, který vyšel v pondělí. Nebyla. Přinášíme ji tedy alespoň pro čtenáře Britských listů spolu se pondělním článkem. (šok)

 • Na činnost Britských listů přispělo zatím 117 čtenářů (což je méně, než jsme čekali), průměrný příspěvek je asi 1 600 korun (což je naopak víc). Přispívají téměř výhradně čtenáři z České republiky: to svědčí o tom, že Britské listy, stejně jako internet, přestaly definitivně být doménou zahraničních Čechů a staly se domácí periodickou publikací. Všem, kdo se nám snaží pomoci, děkujeme! (TP)

 • Mám či nemám Britským listům přispět? Ptá se Aleš Kastner:

  Vážený pane Čulíku,

  mohu rozjet placení BL, ale potřebuji vědět, zda budete BL provozovat i při současných cca 300 přispěvatelích, nebo to do určitého data vzdáte, když se jich sejde významně méně než 500. (Abychom si potom nemuseli složitě vracet peníze. Nebo bych mohl svůj příspěvek považovat za dar a po případném zastavení BL přispívání pouze ukončit.)

  Jestli ovšem ty peníze potřebujete hned, mohu to spustit.

  Myslím, že tuto informaci potřebují i ostatní potenciální přispěvatelé.

  Poznámka JČ: Potvrzujeme, že s nynějším počtem cca 300 sponzorů budeme vydávat Britské listy i nadále. I nynějších dosud shromážděných cca 200 000 Kč nám dává možnost vydávat BL po dobu cca nadcházejících šesti měsíců: této doby chceme využít a budeme se mezitím snažit získávat finance i z dalších zdrojů. Zdůrazňujeme, že finanční příspěvky potřebujeme na investigativní práci pražských reportérů BL. - Apelujeme tímto především na zahraniční čtenáře BL, kteří by snad mohli, ve veřejném zájmu, podpořit Britské listy finančně ve větších počtech, zejména proto, že je to pro ně daleko menší zátěž než pro domácí čtenáře v ČR. (Pošlete šek na pražskou adresu Občanského sdružení Britské listy, Slezská 56, Praha 2 - i když Tomáš Pecina strávil včera v Praze v bance úsilím jeden zahraniční dolarový šek převést na konto OSBL 120 minut - pražské bance to bude trvat měsíc, než budou peníze na konto proplaceny.) Zase se ukazuje to, co je známé: nejvíce podporují dobrou věc ti, kteří si to mohou sami nejméně dovolit. Tato podpora přirozeně nesmírně zavazuje.

  Poznámka TP: Těch sto dvaceti minut ale nelituji: měl jsem např. příležitost vidět pokladní, která pomocí stroje na počítání bankovek přepočítávala asi deset minut čtyři tisícikorunové bankovky. Kvůli inkasu musel otevřít účet; proto je naděje, že s dalšími šeky už problémy nebudou a mohli bychom se dostat na standardních 30 minut/šek. --- Proč tato země neprosperuje, mi po včerejším zážitku v bance začíná být jaksi jasnější...

 • Požádali jsme ČSÚ o bezpečnostní zprávu ke sčítání lidu, k níž pánové Smejkal, Kodl a Janka vypracovali expertní posudky, i o posudky samotné. Pokud nám ČSÚ odpoví, že jde o tajné dokumenty, vzniká otázka, jak se s nimi mohli seznámit bezpečnostní experti; podle našich informací má Jindřich Kodl, poradce ministra Březiny, pozitivní lustraci a těžko by tedy prošel prověrkou Národního bezpečnostního úřadu. Na odpověď ČSÚ jsme proto neobyčejně zvědavi... (TP)

 • Vážení čtenáři, stále potřebujeme ještě další drobné sponzory BL. "Financuji si vlastního investigativního novináře, aby odhaloval skandály a šlendrián v České republice," - to si může dnes říct každý z oněch přibližně 286 čtenářů, kteří se rozhodli finančními příspěvky sponzorovat další vydávání Britských listů, upozornil mě na Glasgow University Pavel Trtík, na něhož to, jak se zdá, to udělalo značný dojem. Na nás také: Je to skutečně pozitivní krok k občanské samostatnosti. - Děkujeme. (JČ)

 • Konto, kam je možné posílat příspěvky na investigativní práci Britských listů, je toto:

  Účet č. 431349001/2400 (2400 je kód banky), Expandia Banka, a. s. (změna jména na eBanka dosud není oficiálně v platnosti)
  Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1

  Variabilní symbol pro příspěvky 2001 (ti, po nichž chce banka konstatní symbol, mohou použít 0558).

  Příspěvek lze složit (bez poplatku) i na kterémkoli klientském centru banky:
     Brno, Jánská 1/3
     České Budějovice, Kanovnická 18
     Hradec Hrálové, Rašínova tř. 1669
     Olomouc, K. Světlé 2
     Ostrava, Dlouhá 3
     Pardubice, 17. listopadu 238 (údajně není v provozu)
     Plzeň, Šafaříkovy sady 5
     Praha, Václavské nám. 43
     Praha - Zlatý Anděl, Nádražní 23

  (Prosíme čtenáře, kteří přispěli nebo přispějí tímto způsobem v hotovosti, aby nás informovali e-mailem, kde a kdy částku zaplatili - připravujeme pro všechny sponzory malý, ale exkluzivní dárek a nechceme, aby o něj anonymní sponzoři přišli.)

  Naše poštovní adresa je:

  Občanské sdružení Britské listy
  Slezská 56
  120 00 Praha 2

  Stanovy Občanského sdružení Britské listy jsou zde, IČO: 26519887.

  Bohužel nemůžeme přijímat příspěvky z platebních karet. Zahraniční sponzory, kteří nechtějí utrácet za mezinárodní převod (wire transfer), proto prosíme, aby na adresu občanského sdružení poslali částku šekem nebo International Money Order. (Na registraci placení prostřednictvím internetu a úvěrových karet se pracuje.)

  DĚKUJEME.

  Občanské sdružení Britské listy přirozeně vydá zájemcům stvrzenku za platbu pro případné daňové účely (je však otázka, zda to finanční úřad uzná). Zájemci o stvrzenku nechť pošlou e-mail s poštovní adresou a číslem účtu. Jakmile platba přijde, stvrzenku jim pošleme. Díky.

  Stále potřebujeme 500 drobných sponzorů, zatím se jich přihlásilo 286

 • Stále hledáme drobné sponzory Britských listů. Ukazuje se, že je neudržitelné dále dělat investigativní práci BL naprosto bez financí. Největší naděje vkládáme do finanční podpory jednotlivých čtenářů, ochotných platit investigativní práci BL roční částkou 1000 - 1500 Kč (tj. 2,74 Kč - 4.10 Kč denně), nebo jakoukoliv částkou placenou v jakýchkoliv intervalech. Potřebujeme takovýchto drobných sponzorů cca 500, zatím se jich - do pondělí do večera - přihlásilo 286. Doufejme, že se přihlásí ještě další - zatím se proud nabídek dost zpomalil, ale i práce na základě podpory od 280 lidí zavazuje. Bude-li česká společnost schopna takto pluralitním způsobem financovat nezávislý list, bude si moci gratulovat. Prosíme, sdělujte nám i nadále, zda jste ochotni BL takto finančně podpořit.

 • ČSÚ poučil obce, že počet obyvatel má výrazný vliv na obecní rozpočty. Konstatuje Vít Novotný:

  Nevim, zda Cesky statisticky urad poucil obce o spravne metode scitani (http://blisty.internet.cz/20010228e.html#04), ale v tomto clanku (http://www.mvcr.cz/casopisy/s/2001/0009/9pril1.html) v tydeniku Verejna sprava (http://www.mvcr.cz/casopisy/s/nove.html) jim jasne sdelil, ze pocet obyvatel obce ma vliv na obecni rozpocty, protoze (centralne) vybrane dane jsou obcim prerozdelovany podle poctu obyvatel. To jsou ony dotace, o kterych se zminuje pan Petr Novak (hledej uprostred hlavni stranky) http://blisty.internet.cz/0102/20010227b.html. Zavislost "dotaci" na poctu obyvatel v obci vyplyva to zakona 250/2000 Sb. o rozpoctovych pravidlech uzemnich rozpoctu a hlavne ze zakona 243/2000 Sb. o rozpoctovem urceni dani (viz paragraf 4, odstavec 2 a priloha). Oba zakony jsou zde: http://blisty.internet.cz/0102/20010227a.html. Zvlaste obce s poctem obyvatel na rozhrani, na kterem se skokove zvysuje podil z celostatni dane, napriklad mezi 100 a 101 obyvatel ci mezi 5 000 a 5 001 obyvatel, budou zrejme mit velky zajem secist opravdu vsechny obyvatele, protoze podle zakona i jeden obcan navic muze prinest obci vyznamne vetsi podil z celostatnich dani.

 • Britské listy dál trpělivě očekávají vyjádření pražského Úřadu vyšetřování ke studiu Martina Kloubka na sovětské policejní škole i k tomu, zda si policisté mají právo předvolávat občany k výslechu na druhý konec republiky. Písemné vyjádření nám policejní mluvčí Soňa Jindráková přislíbila už před dvěma týdny. (TP)

 • V pátek 9. 2. 2001 vyšla kniha Britských listů o vzbouření v České televizi. Kniha se jmenuje V hlavních zprávách: Televize. Fakta, která před vámi zatajili. Najdete v ní všechny důkazy "podvratné činnosti" Britských listů proti České televizi (viz článek člena managementu ČT Nikolaje Savického). Kniha je to výbor z textů publikovaných v  Britských listech.

 • Zajímavá až fascinující četba. Napsala nám Irena Válová, předsedkyně Syndikátu novinářů ČR:

  Vážený pane Pecino,

  zakoupila jsem pro sebe knihu V hlavních zprávách: Televize, kterou jste napsal spolu s panem Čulíkem. Pro mne jde o zajímavou až fascinující četbu. Na knihu jsem "narazila" náhodou, neboť jejímu vydání nepředcházela žádná propagace. Je to zatím jediná kniha o událostech v ČT, kterou mi stálo za to si koupit.

  Mimo jiné je kniha "V hlavních zprávách: Televize" i zcela věcným důkazem nepravdivosti tvrzení Marka Vítka v páteční MFD, že prý televizní vzbouřenci bojovali "proti mocným", a tak z ČT odcházet nemusejí, jejich důvěryhodnost je plně platná. K tomu poznamenává Luděk Staněk:

  Vrele doporucuji clanek Marka Vitka v dnesni MFD...Jeden citat za vsechny:

  "O poslancich at rozhoduji volici, o novinarich ctenari a divaci. Nikdo nas nebude vyhazovat z České televize za to, že jsme si dovolili vzdorovat mocnym teto zeme."

  Pominu naprostou zcestnost prvni casti tvrzeni a neuveritelnou egomaniackou aroganci a zaroven naivitu casti druhe. Ale Markovi Vitkovi asi nedoslo, ze divaci uz o zpravodajstvi CT davno rozhodli. Staci se podivat do jakychkoli vysledku sledovanosti.

 • Studii Miroslava Brady o základních principech televizního zpravodajství publikujeme v angličtině na tomto místě. Petr Sládeček z Londýna, který nám ji zprostředkoval, k tomu dodává:

  Skutecne si myslim,ze by mela byt doporucenou nebo snad i povinnou cetbou vsem redaktorum z 'oteenky' , zejmena pak pasaze o 'konstrukci reality' ve zpravodajstvi.

 • ČTK dává knize "V hlavních zprávách: Televize" osm bodů z deseti. V sobotu vydala ČTK o naší knize zabývající se krizí v ČT tuto recenzi. Kniha je k dispozici zde v internetovém knihkupectví Kosmas za lidovou cenu 118 Kč plus poštovné (má 366 stran), kde je na prvním místě Top Ten nejprodávanějších titulů. Je také možno si ji koupit v běžné pracovní době přímo v pražském nakladatelství ISV, Kafkova 42, Praha 6, tel. 2432 1098 a - jak doufáme, i když to nemáme potvrzené - v nejlepších pražských knihkupectvích (Fišer, Kanzelsberger, Academia na Václavském náměstí).

 • Žádáme podle zákona přesné, podrobné a otevřené informace o financování jednotlivých pořadů (včetně např. i odměn pro jejich moderátory) a informace o  platové škále v České televizi. 25. ledna 2001 vstoupil v platnost a zároveň nabyl účinnosti zákon č. 39/2001 Sb., který mění zákon č. 106/1999 Sb. o  svobodném přístupu k informacím tak, že povinnými subjekty ve smyslu tohoto zákona jsou nyní rovněž "veřejné instituce hospodařící s veřejnými pro­střed­ky". Z toho vyplývá, že se povinným subjektem stala i Česká televize. Žádáme proto na základě zákona o svobodném přístupu k informacím o  údaje týka­jící se hospodaření České televize, viz tento text. Také jsme chtěli o ČT vědět, za jakých finančních okolností v ní působí organizace Člověk v tísni, viz zde, a tyto informace jsme už dostali. Psali jsme o tom zde. Vyplývá z nich znepokojující zjištění, že Člověk v tísni užívá v ČT šest kanceláří a dva sklady za velmi nekomerční činži 8300 Kč měsíčně - dotují to televizní diváci svým poplatkem.


 • Recenze právě česky vydané hry holandského autora Jeroena van den Berga "Žena podle Schopenhauera od Michaely Černé je na tomto místě.

 • TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese http://blisty.internet.cz/xz/.

 • Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a  Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zdezde.

 • Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.

 • Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.

 • Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://blisty.internet.cz /prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.

 • Czech media, Czech politics and Czech culture: A selection of English language articles, published in Britské listy.

 • (Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a  hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).

 • Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.

 • Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.


  Výběr textů z posledních dní:

 • Britské listy

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|